SAVE RALPH: KOBAY TAVŞAN RALPH’İN KULAK VERMEMİZ GEREKEN KISSASI

Hayvan deneyleri çeşitli “bilimsel” nedenler doğrultusunda (bunlardan kimileri: kozmetik, hastalık tedavileri ve ilaçların test edilmesi gibi) yapılan prosedürlerdir aslında. Ama bu deneylerde kobay yapılan hayvanların acılı süreçlerden geçtiği ve ağır hasarlar alıyor.

“Save Ralph” ismiyle yayınlanan ve viral olan olan görüntü, bu deneylerin hayvanlar üzerinde yarattığı yıkıcı ve acı verici etkiyi gözler önüne seren stop – motion kısa metrajlı bir sinema. HIS (Human International Society) işbirliği ile hazırlanan, Spencer Husser tarafından yazılan ve yönetilen bu bu çarpıcı belgesel formatında çekilen sinemada, Taiki Waititi denek olan tavşan Ralph’ın röportajını seslendiriyor.

Ralph röportajına başlarken kozmetik eserlerin test edilmesinin bir sonucu olarak, bir gözünün kör ve bir kulağının da sağır olduğunu söylüyor. Tekrar de Ralph, “işi” hakkında nispeten optimist ve olumlu olmaya devam ediyor bu da her gün yaşamak zorunda kaldıklarıyla direkt bir tezat oluşturuyor. Sinema, “Güzellik ismine hiçbir hayvan acı çekip ölmemeli.” bildirisiyle bitiyor.

Sinema boyunca Ralph’ın “biz beşerler için varız” ya da “insanlar bizden üstün” üzere replikleri insanın hızına tokat üzere çarpıyor zira bir kobay tavşanı yaşadığı bu zulme karşın, bunları bir “iş” olarak görüyor.

Global olarak hayvan deneylerinin yasaklanmasına yardımcı olmayı ve bu mevzuda farkındalık yaratmayı amaçlayan #SaveRalph kampanyasının bir modülü olarak tasarlanan belgesel usulü kısa sinemada ayrıyeten Ricky Gervais, Zac Efron, Olivia Munn, Tricia Helfer ve Pom Klementieff’in seslendirmeleri de yer alıyor.

Bu mevzuda bizlerin atabileceği birinci adım, aldığımız kozmetik eserlerinin “cruelty – free” olmasına dikkat etmek. Ambalajların üzerindeki “cruelty – free” ibaresi eserin hayvanlar üzerinde deney yapılmadığını anlatıyor. Umarız bu sinema yakın gelecekte bu hususta hem markaların hem de tüketicilerin farkındalığının artması ismine bir adım olur.

Yazı: Pelinsu Özgür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir