GUCCI 100. YILINI KUTLADI

Neredeyse tüm markalarda bir iş birliği görüyoruz. Moda dalındaki işbirliği furyası lüks moda markalarının da vazgeçilmezi oldu. Perşembe akşamı ‘Aria’ koleksiyonu ile 100. Yılını kutlayan Gucci, yıldönümü için sürpriz bir iş birliğine imza attı. Dizaynları için Balenciaga’nın Kreatif Yöneticisi Demna Gvasalia ile bir ortaya gelen Gucci Kreatif Yöneticisi Alessandro Michele, bu kıymetli yıldönümünü daha da unutulmaz hale getirdi.

Koleksiyonda Balenciaga logosunu Gucci monogram deseni ile bir ortaya getiren Michele ve Gvasalia, postmodern Instagram periyodunda damgasını vuracak dizaynlara imza attı. ‘Aria’ koleksiyonun sinemasının direktörlüğünü Floria Sigismondi ile üstlenen Michele, Gucci’nin 100. Yılı için hem dizayncı hem de direktör oldu! Tüylü pantolonlar, crop toplar, canlı bir tavşan taşıyan bir model, beden zincirleri ve çok daha fazlası…

Kendisinden evvel Gucci’nin Kreatif Yöneticisi olan Tom Ford’un da dizaynlarından da ilham alan Michele, Gwyneth Paltrow’un 1996’da giydiği kırmızı kadife kadro elbiseyi yine uyarladı. ‘100’ yazılı şapkalar, yüz takıları, binici çizmeleri ve çok lakin çok fazla ışıltı içeren yeni koleksiyon, görsel bir şöleni andırdı.

Markanın kurucusu Guccio Gucci’nin gençken çalıştığı Savoy oteline gönderme yapılırken, modeller sinemanın başında ‘Savoy’ isimli bir kulübe giriş yaptılar. Ampuller ile dizili bir podyumda yürüyen modeller daha sonra zımnî bir bahçeye giderek tavşan, tavuskuşu ve at üzere birçok hayvan ile birlikte görüntülendiler. 15 dakikalık bir sinema ile kıyafetlerden fazlasını gösteren bu sinemada Michele’nin hayal dünyasına adım attık desek yanlış olmaz.

Gucci’nin Balenciaga ile birebir moda kümesi Kering’in altında yer aldığını belirten Michele, birlikte bir diyalog kurmanın çok enteresan olduğunu vurguladı. “Demna onun desenlerini ve tarzlarını kullanarak farklı şeyler ortaya çıkarmamdan çok keyif aldı” diyen Michele, “Tasarımlarına biraz daha ışık ve parıltı ekledim” diye ekledi. Farklı insanların Gucci yorumlarını öne çıkarmayı seven Michele, gösterinin müziklerinde ise ‘Gucci’ kelamı geçen müzikler tercih etti. Yeni Gucci periyodunda lüks normlarını değiştirmeyi planlayan Michele, “Bence modayı yaşatmanın tek yolu yenilik,” dedi.

Nisan ayında bir gösterim yaparak klasik moda takviminden ayrıldığını belirten Gucci, geçen sene Mayıs ayında Milano Moda Haftası’ndan ayrılarak artık sezonsuz olacağını duyurmuştu. Senede beş koleksiyon yerine iki koleksiyon göstereceğini söyleyen Gucci, böylelikle daha hassas ve sürdürülebilir bir moda yolu izleyebileceklerini de eklemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir