UMUTLAR GÖKYÜZÜ MÜZİĞİNİN KLİBİ iPHONE İLE ÇEKİLDİ!

Gökova’da yaşayan Direktör Yavuz Aksakal ve Fırat Akarsel “Umutlar Gökyüzü” müziği için süratli Çekim gökyüzü hareketleri üzerine lirik görüntü hazırlamak üzere bir fikirden yola çıkan birkaç gün içinde deniz düzeyinden dağlara uzanan bir kıssa ve iPhone ile çekme fikriyle geri döndüler. Yakaladıkları kareler ile gökyüzünün görsel bir şölenini sunan yetenekli direktörler klibi bir hafta içinde bitirdiler.

‘’Ürettiğimiz ve paylaştığımız her içeriğin esin kaynağı içinde yaşadığımız Gökova’nın kendine has büyüleyici tabiatı ve toplumsal çevremiz’’ diyor Yavuz Aksakal.

Fırat’ın yayınlayacağı son modülün ismi Umutlar Gökyüzü olunca akla gelen en kestirme fikirden yola çıktığını söyleyen Yavuz bu süreci şöyle anlatıyor; ‘’Gökova’nın bataklıklarından ilerleyip karlı dağlarda biten sanatkarın gökyüzüne yaklaşma kıssasını Fırat’a aktardığımda ve bunu yalnızca cebimdeki iPhone 11 Pro Max ile yapacağımızı söylediğimde çabucak onayladı. Daha evvel de çeşitli projelerde birlikte çalıştık ve kamera karşısında ister istemez rahatlığından ödün verdiğini biliyorum. Tüm çekimlerimizde yalnızca iPhone’un kamerasına bakması çok daha doğal ve rahat olmasını sağladı. Sonuçta her gün cebinde taşıdığı ve kullandığı ona yakın, samimi bir araçtı bu’’

Görüntüyü çektikleri Şubat ayında tabiat onlara o kadar cömert davranmış ki, iPhone’un daima yanında olmasının avantajı ile eşine az rastlanır birkaç imaj de kaydettiğini söyleyen Yavuz “iPhone kamerasının “ağır çekim” modunda Fırat’ın hareketlerini yavaşlatıp, “hızlı çekim” modunda da gökyüzü hareketlerini hızlandırarak planlar ortasında ortak bir sürat ve akış yakalamaya çalıştım.” diyor ve çekilen imajları de direkt iPhone’un iMovie uygulamasında kurguladığını belirtiyor.

En zorlandıkları ve eğlendikleri kısım ise Fırat’ın söylediği sahnelerde müziğin iki kat süratli versiyonunu çekmek olmuş. Şarkıyı iki kat süratli söylerken etraftaki bakışlardan Fırat biraz utansa da Yavuz kurguda yarı süratte yerine oturtmakta hiç zorlanmadığını söylüyor.

‘’Çok farklı ışık ve coğrafyada çekim yaptık. iPhone’un farklı ortamlara ve ışığa süratli adaptasyonu sayesinde başımızdaki imgeleri istediğim tonlarda elde ettim. Bu renkliliği ve farklılıkları iMovie’de fazla değiştirmeden görüntüde kullanıp seyircinin de birebir seyahat içinde bizimle bir arada her şeyi doğal renkleriyle görmesini istedik’’

Bu süreçte Fırat’ı en çok şaşırtan değişken hava hareketleri olmuş. “Karlı ve kapalı bir günde beliren gökkuşağı, iç içe girmiş bulutların kararıp aydınlanması müziğin hissine ve ruh haline çok uyuyordu.”

Şarkıyı ve klibi Apple Music’te bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir