KRALİÇE İLE EVLİ OLAN BİR PRENS

Kraliçe II. Elizabeth’in eşi Prens Philip, 9 Nisan’da 99 yaşında hayatını kaybetti. Neredeyse tüm hayatını tahta adamış olan Prens Philip, İngiliz Kraliyet Ailesinin en uzun mühlet hükümdar kalan Kraliçe II. Elizabeth’in eşiydi. 70 seneyi aşkın bir mühlet boyunca Kraliçe’nin yanında olan Prens Philip, İngiliz Kraliyet Ailesinin en kıymetli isimlerinden biri. Kral yerine Prens unvanı ile anılan Prens Philip’in 99 yıllık hayatına mercek tutuyoruz…

PRENS PHILIP’E NEDEN ‘KRAL’ DENMİYOR?

Hükümdar olan Kral yahut Kraliçe’nin eşi ‘consort’ yani yoldaş olarak anılıyor. İngiliz Kraliyetinde, Kral’ın eşi ‘Queen Consort’ diye isimlendirilirken, Kraliçe’nin eşi ise ‘King Consort’ yerine ‘Prince Consort’ olarak isimlendiriliyor. Birebir vakitte Edinburgh Dükü, Merioneth’in Earl’ü ve Greenwich Baronu unvanlarına sahip olan Prens Philip, bu isimleri 1947’de Kraliçe ile evlendiği vakit aldı.

1953’te eşi Kraliçe II. Elizabeth’in taç giyme merasiminde taç giymeyen Prens Philip, 1957’de Kraliçe tarafından yazılan patentli bir mektup ile resmen bir Birleşik Krallık Prensi ilan edildi.

(Getty Images)

PRENS PHILIP’E ‘KRAL’ UNVANI VERİLEBİLİR MİYDİ?

Prens Philip, evlendikten sonra İngiliz Kraliyet Ailesi’ne dahil oldu. 1952’de vefat eden Kral VI. George’dan sonra taht sırasında Kraliçe II. Elizabeth vardı. Tarihe nazaran ‘Kral’ unvanı yalnızca faal hükümdarlara veriliyor. Birtakım Kraliçe eşlerine Kral denmesinin sebebi ise ortak hükümdarlık kelam konusu olduğunda oluyor. Lakin Kraliçe II. Elizabeth üzere kimi hükümdar Kraliçeler ise tahtın hükümdarlığını tek başlarına yürüterek, eşlerine ‘Prens’ unvanını veriyorlar. Kraliçe II. Elizabeth’in Prens Philip’e ortak hükümdarlık ile ‘Kral’ unvanını verme gücü vardı lakin bunu tercih etmediği için Prens Philip, Edinburgh Dükü Prens Philip olarak anıldı.

DOĞUŞTAN BİR PRENS!

Prens Philip aslında ‘Prens’ unvanını Kraliçe II. Elizabeth ile evlendikten sonra almadı… Yunanistan ve Danimarka Prensi Philip olarak doğan Prens Philip, Yunanistan ve Danimarka Prensi Andrew ve Battenberg Prensesi Alice’in oğulu. Politik karışıklık sebebiyle Yunanistan’dan ayrılan Prens Philip daha sonra aile soyismi olan Mountbatten’ı alarak İngiliz Kraliyet Ailesi mensubu oldu.

Evlendiği vakitler Prenses Elizabeth olan Kraliçe’nin asil unvanlarını alan Prens Philip, evlendikten sonra resmen İngiliz Prensi Philip olarak anılmaya başlandı.

PRENS PHILIP’TEN EVVEL KRALİYET AİLESİNDE KRALİÇE EŞLERİ VAR MIYDI?

Kraliyet Ailesinin resmi internet sitesine nazaran; I. Mary’nin eşi İspanya’nın Hükümdarı II. Philip; II. Mary’nin eşi III. William; Kraliçe Anne’in eşi (ünvanı resmen almasa da) Danimarka Prensi George; Kraliçe Victoria’nın eşi ise Prens Albert olarak anılıyordu. Buna nazaran Prens Philip, İngiliz Kraliyet Ailesindeki 5. Kraliçe eşi oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir