PRENS PHILLIP HAYATINI KAYBETTİ

Buckingham Sarayı’nın resmi toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, “Majesteleri Kraliçe, çok sevdiği kocası Edinburgh Dükü Majesteleri Prens Philip’in vefatını büyük bir hüzünle duyurdu. Majesteleri bu sabah Windsor Kalesi’nde huzur içinde vefat etti” denildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaptığı açıklamada; “Kraliyet Ailesi ve monarşinin ulusal hayatımızın istikrarı ve memnunluğu için tartışmasız hayati bir kurum olarak kalması için yönlendirilmesine yardımcı oldu. Prens Philip, Birleşik Krallık’ta, İngiliz Milletler Topluluğu’nda ve dünyanın her yerindeki kuşakların sevgisini kazandı” dedi.

It is with deep sorrow that Her Majesty The Queen has announced the death of her beloved husband, His Royal Highness The Prince Philip, Duke of Edinburgh.

His Royal Highness passed away peacefully this morning at Windsor Castle. pic.twitter.com/XOIDQqlFPn

— The Royal Family (@RoyalFamily) April 9, 2021

Prens Phillip , Kraliçe olmadan beş yıl evvel 1947’de Prenses Elizabeth ile evlendi ve Britanya tarihindeki en uzun müddet hizmet veren kraliyet eşi oldu.

Mart ayında tedavi için bir ay hastanede kalmıştı. Londra’da St Bartholomew’s isimli hastanesinde evvelce var olan bir kalp rahatsızlığı için bir ameliyat geçiren Prens Phillip geçtiğimiz günlerde taburcu olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir