APPLE iPHONE 12 İLE BÜYÜK FARK YARATTI

Akıllı telefonların bütün hayatımızı şekillendirdiği bir çağda, süratli, kolay kullanımlı, meselesiz çalışan ve dijital dünyadaki tüm imkanlara ulaşmamızı sağlayan telefonlar da hayatımızı direkt etkiliyor. Apple, yeni iPhone 12 ile yalnızca bir telefon değil, bir hayat biçimi tasarlamış görünüyor. İşte iPhone 12’nin büyük yenilikleri ve yarattığı büyük fark.

Dijital teknoloji süratle ilerlerken, üç, dört, beş sene evvelki telefonu hala kullanmak neredeyse imkansız hale dönüşüyor. Daima güncellenen ve yeni gereksinimlere nazaran şekillenen çağdaş uygulamalar artık eski model telefonların işlemcilerini, hafızlarını, donanımlarını kâfi bulmaz hale geliyor. Telefon fiyatları her vakit bütçemize uygun olmayabilir ve kimi durumlarda, alternatif uygulamalar yardımıyla eski model telefonların ömrünü uzatmak mümkün olabiliyor ancak bu metot de süratle devam eden günlük hayatta yeni kalmayı engelleyebiliyor. Tüm iş etrafınız, aileniz, dostlarınız WhatsApp üzerinden bağlantı kurarken, hayat öpücüğüyle, kalp masajıyla hayatta tutmaya çalıştığınız beş yaşındaki telefon ne yazık ki WhatsApp’ı çalıştırmayabiliyor. Bu örnekler çoğaltılabilir lakin özet olarak durum şu ki, çağdaş dünyada, aktüel dijital teknolojilerin avantajlarından faydalanıp sağlıklı bir bağlantı siyaseti yürütebilmek için şimdiki donanımlara, aktüel telefonlara gereksinim duyuyoruz.

İşte Apple bu noktada, çok zekice tasarlanmış, kullanım kolaylığı, sürat, teknoloji ve tıpkı vakitte şık bir dizayn sunan iPhone 12 modelleriyle ile farkını bir defa daha ortaya koyuyor.

iPhone 12’nin yalın modeli, iPhone 4’ten hatırladığımız ve çok beğendiğimiz metal çerçeve ile geliyor. Ki bu tasarım lisanı, öteki iPhone 12 varyasyonlarında da yer alıyor.

6.1 inç büyüklüğündeki ekranında Harika Retina XDR teknolojisini kullanan iPhone 12, artık LCD yerine OLED teknolojisi ile üretilmiş ve 2532×1170 piksel çözünürlük sunuyor. Telefonun en öne çıkan özelliği ise 5G dayanağıyla gelmesi. Apple 5G alanına biraz geç adım atsa da istatistikler, piyasadaki telefonların yalnızca yüzde 13’ünün 5G dayanaklı olduğunu söylüyor. Yani Apple’ın teknolojiyi yaygınlaştırmak için gereğince fırsatı olacak.

iPhone 12’nin kameraları öncüllerinden çok daha yüksek kapasiteli. Yeni 12MP ana kamera, yedi bileşenli bir lense sahip ve optik manzara sabitleme özelliği sunuyor. Apple, yeni kameranın daha düzgün düşük ışık performansı sunduğunu da söylüyor.

Gorilla Glass’ın üreticisi Corning’in yardımını alan Apple, iPhone 12’de Ceramic Shield isimli yeni bir hami cam kullanıyor. Apple, bu yeni ekran müdafaasının evvelki kuşağa nazaran “dört kata kadar” daha yüksek düşürme muhafazası sunuyor.

Yeni iPhone’un en üst modeli olan iPhone 12 Pro Max ise iPhone 12 tecrübesini tepeye taşıyan etkileyici bir telefon.

6,7 inç ekrana sahip iPhone 12 Pro Max, geçen yılın 6,5 inç ekran boyutuyla gelen iPhone 11 Pro Max’ından daha büyük. Alüminyum iPhone 12’nin bilakis iPhone 12 Pro Max, paslanmaz çelik gövdeyle ve dört renk seçeneğiyle geliyor: Gri, paslanmaz çelik, altın ve yeni mavi seçeneği. Apple’ın yeni 5nm teknolojisiyle üretilen A14 Bionic yonga setini kullanan telefon, firmaya nazaran “Apple’ın şimdiye kadarki en güçlü yongasını kullanıyor”. Apple’a nazaran yongayı oluşturan 6 çekirdekli işlemci ve 4 çekirdekli GPU, firmanın şimdiye kadarki en süratli işlemcileri. Bu sürat, evvelki modele nazaran yüzde 50 daha yüksek performans manasına geliyor.

Pro ve Pro Max modellerine has olan Lidar sensörü, artırılmış gerçeklik efektleri oluşturmak için kullanılıyor. Apple, Lidar tarayıcısının düşük ışıkta odaklanmayı kolaylaştıracağını, böylece düşük ışık fotoğrafçılığını altı kat hızlandıracağını söylüyor. Teknoloji birebir vakitte portre fotoğraflarında Gece Modu’nu mümkün kılıyor.

Fotoğrafçılık konusunda ise iPhone 12 Pro Max, Instagram’da çılgınca beğeni alacak paylaşımlar yapmanın önünü açacak üzere görünüyor.

iPhone 12 Pro Max, geçen yılın iPhone 11 Pro modellerinde olduğu üzere üçlü bir art kamera sistemiyle geliyor. Bu kamera sistemi, 12MP geniş, telefoto ve ultra geniş kamera lenslerinden oluşuyor.

iPhone 12 Pro Max, kamera sistemini Pro’ya kıyasla daha da geliştiriyor ve 12MP’lik 65mm odak uzunluğu sunan bir telefoto lensiyle geliyor. Bu lens, 2,5 kat optik yakınlaştırma sunabiliyor. f/1,6 diyaframa ve yeni OIS sistemine sahip geniş kamera, yüzde 47 daha geniş ve yüzde 87 daha âlâ düşük ışık performansı sunuyor.

iPhone 12 Pro Max, iPhone 12 Pro’da da olduğu üzere birinci defa HDR görüntü kaydı yapabiliyor ve direkt Dolby Vision HDR kaydedebiliyor. Bu sene iPhone 12 Pro ve Pro Max’a gelecek Apple ProRAW fonksiyonu ise Deep Fusion ve Smart HDR üzere mevcut fotoğrafçılık yeteneklerini RAW fotoğraflarının esnekliğiyle buluşturacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir