37. AYDIN DOĞAN MİLLETLERARASI KARİKATÜR YARIŞMASI’NIN KAZANANLARI MUHAKKAK OLDU

Aydın Doğan Vakfı’nın, toplumlararası uzlaşmayı, sevgiyi, dostluğu, özgürlüğü ve barışı karikatür ile yayma amacıyla 37.sini düzenlediği Aydın Doğan Memleketler arası Karikatür Yarışması’nın bu yılki kazananları, pandemi şartlarından ötürü birinci kere çevrimiçi olarak yapılan heyet toplantısında belirlendi, tüm müracaatlar online yapıldı.

Dünya çapında ün kazanmış bedelli karikatür ustaları ve sanatkarların seçici şura üyeliği yaptığı, bugüne kadar 137 ülkeden 8.800 aşkın sanatkarın 90.000 civarında yapıtının katıldığı müsabakanın seçici konseyine bu yıl Kanada’dan katılan Anita Kunz başkanlık yaptı ve seçici şurada Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Shahrokh Heidari (İran), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Piyale Madra, Peter Nieuwendijk (Hollanda), Tan Oral, Cristina Sampaio (Portekiz) ve Yuko Shimizu (Japonya) yer aldı.

“Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” Özel Mükafatı

Tüm çalışmalarında kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği hususlarına özel vurgu yapan Aydın Doğan Vakfı’nın düzenlediği yarışta, bu yıl tekrar “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” Ödülü’nün sahibi, Ömer Çam oldu.

Seçici Şura, bu yılki yarışta Küba’dan katılan Reynerio Tamayo’yu birinciliğe layık gördü. İkinci Mahmood Nazari (İran), üçüncü ise Mojtaba Heidarpanah (İran) oldu.

Birinci Reynerio Tamayo (sağda) İkinci Mahmood Nazari (üstte) üçüncü Mojtaba Heidarpanah (altta)

Seçici Heyet ayrıyeten; Hamed Mortazavi Alavi (İran), Borislav Stankovic (Sırbistan) ve Toso Borkovic (Sırbistan)’i Muvaffakiyet Mükafatı ile taçlandırdı.

BORISLAV STANKOVIC HAMED MORTAZAVI TOSO BORKOVIC

Yarışta birincilik mükafatı ve özel ödül kazanan sanatkarlar 8.000’er ABD doları, ikincilik mükafatı kazanan sanatçı 3.500 ABD doları ve üçüncülük mükafatı kazanan sanatçı 1.500 ABD doları ile ödüllendirilecek. Muvaffakiyet Mükafatı kazanan üç sanatçı ise 500’er ABD dolarının sahibi olacak.

Dereceye giren tüm sanatkarların mükafatları ve muvaffakiyetlerini simgeleyen heykellerin, Kasım ayında pandemi kaidelerine nazaran İstanbul Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak merasimde takdim edilmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir