H&M GROUP 2020 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORUNU AÇIKLADI

H&M Group CEO’su Helena Helmersson, sürdürülebilirlik siyasetleri ile ilgili şöyle diyor: “Sürdürülebilirlik gündemimizi ilerletme konusunda düzgün bir yol katetmiş olsak da, son 12 ay, sürdürülebilirliğin kıymetini ve bu çalışmayı hızlandırma muhtaçlığını daha da vurguladı. Sanayimizi, döngüsellik çerçevesinde inşa ederken hepimizin kendi rolünü üstlenmesi gerekiyor.”

H&M 2020 Sürdürülebilirlik raporundan öne çıkan noktalar:

 • Malzemelerimizin %64,5’i geri dönüştürülmüş yahut daha sürdürülebilir kaynaklardan elde ediliyor.
 • Pamuğumuzun %100’ünün organik, geri dönüştürülmüş yahut daha sürdürülebilir bir halde elde edilmesi maksadımıza ulaştık.
 • Kendimize 2025’e kadar, %30 geri dönüştürülmüş malzemeler kullanma maksadı belirledik. Bu, tüketici sonrası kumaşın kalite kaybı olmadan geri dönüştürülmesi alanındaki gelişmelerle destekleniyor. Yenilikler laboratuvardan markalarımıza taşınıyor – Monki’nin HKRITA’nın Yeşil Makine ile iş birliği koleksiyonu örneklerden biri.
 • Büsbütün döngüsel bir tertip olma seyahatimize devam etmek için H&M Group, sertifikalı kağıttan yapılmış torbalarla çok markalı bir paketleme sistemi geliştirdi. COS, ARKET, Monki ve Weekday ve seçilmiş H&M pazarlarında müşterilere tanıtıldı ve önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek.
 • Daha da şeffaf olabilmek için H&M markası, moda sanayisindeki sürdürülebilirlik performansını karşılaştıran bir araç olan Higg Index ile eserler üzerinde şeffaflık testini denedi. Bu teste 7 milyon müşteri katıldı.
 • COS Resell (yeniden sat) ve Arket Rental (kiralama) üzere yeni iş modelleriyle müşterilerin modaya daha sürdürülebilir bir formda erişmesine ve bundan keyif almasına yardımcı oluyoruz.
 • Öbür şirketlerin tedarik zincirimize erişmesine imkan tanıyan Treadler’ı lanse ederek bölümde sürdürülebilir değişimi daha da teşvik ediyoruz.
 • Tedarik zincirimizin altı düzeyiyle, üç sürdürülebilir lifi izlemek için blok zinciri teknolojisini denedik.
 • Çalıştığımız 1. kademe tedarikçi fabrikaların % 32’sinde sendika temsilciliği ve % 18’inde toplu pazarlık mukaveleleri var – çalışanlara güçlü bir ses veren uzun vadeli yapılar kuruyoruz.
 • Değerli kuruluşlarla iştirak kurduk ve çalışmaları desteklemek için 500.000 USD bağışta bulunarak, siyahi topluluğunu destekledik. Bu, 2020’de kapsayıcılık ve çeşitlilik için yaptığımız çalışmalar içerisinde kıymetli bir teşebbüs örneği oldu.
 • 2021’in başında H&M Group, 8,5 yıl vadeli, 500 milyon Euro fiyatında sürdürülebilirlik içerikli bir tahvil ihraç etti. Sürdürülebilirlik içerikli tahviller, tanımlanmış sürdürülebilirlik gayesini karşılayan şirketlerle birleştirilerek açık ve şeffaf bir taahhüt oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir