MANGO SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE İLERLİYOR

Mango, stratejik mihenk taşlarından biri olan sürdürülebilirlik konusunda ilerleme kaydetmeye devam ediyor. 2019’da Moda Paktı’nın (Fashion Pact) imzalanmasından bu yana Mango, emisyonların ve atıkların azaltılması, döngüsel iktisat, biyolojik çeşitlilik, şeffaflık ve izlenebilirlik üzere alanlarda verdiği kelamlar doğrultusunda sağlam adımlar atıyor.

Mango’nun Committed koleksiyonu, farklı koleksiyonlarının sürdürülebilir özelliğe sahip tüm eserlerini kapsayan, kalıcı bir koleksiyon haline geldi. Bu dönem, Mango eserlerinin %79’u bu koleksiyonunun bir kesimi. 2022’de bu oranın %100’e ulaşmasını bekleyen Mango, sürdürülebilir elyafların kullanımı ve sürdürülebilir süreçlerin uygulanması ile etraf üzerindeki etkiyi azaltıyor ve döngüsel bir iktisada katkıda bulunuyor.

Mango, sürdürülebilir elyafların kullanımıyla ilgili olarak 2025 yılına kadar koleksiyonlarında %100 sürdürülebilir pamuk ve % 50 geri dönüştürülmüş polyester bulunmasını hedefliyor. 2030’da Mango, selülozik liflerin %100’ünün denetimli bir menşeye sahip olmasını (liyosel, viskon ve modal vb.) ve izlenebilir olmasını amaçlıyor.

Mango, tedarik zincirindeki plastik ambalajları kağıt ambalajlarla değiştirme projesine devam ediyor. Şirketin gayesi, tedarikçileri ile işbirliği içinde, üretim zinciri boyunca eserleri dağıtımı için kullanılan tüm plastik ambalajları basamaklı olarak ortadan kaldırmak. Böylece, proje tamamlandığında Mango, yılda yaklaşık 160 milyon plastik ambalaj kullanımına son vermiş olacak. Mango, bu sene, Nisan ayından itibaren Türkiye’deki tedarikçileri ile bu projeyi uygulamaya başlayacak ve önümüzdeki aylarda proje, öteki ülkelerde de etaplı olarak devam edecek.

Yeni mağazaların dizaynında güç verimliliğini artırmak ise şirketin üzerinde çalıştığı öteki bir proje. Bunun gerçekleştirmek için, yeni mağaza konseptinde daha eko-verimli bir aydınlatma ve klima sistemine ve doğal boyalar, geri dönüştürülebilen malzemeler vb. sürdürülebilir materyalleri içeren bir dizayna ehemmiyet veriyor.

Mango, 2020 yılında Moda Re ile birlikte yürüttüğü geri dönüşüm projesiyle 42 ton kullanılmış kıyafet topladı. Bunlar; yine kullanım, geri dönüşüm ve güç geri kazanımı için Mango satış noktalarında toplanıyor. Mango, 2020 yılında 11 ülkedeki mağazalarında 610 geri dönüşüm noktasına sahipti ve 2021 yılında bu hizmet, 200’den fazla yeni geri dönüşüm noktasına ile Avusturya, İtalya, Polonya, Türkiye, İsviçre ve Rusya üzere ülkelerde de yaygınlaştırılacak.

Ayrıyeten geçen Ekim ayında Mango, giysi ve ayakkabı sanayisinin tedarik zincirindeki şeffaflığını savunan bir teşebbüs olan Şeffaflık Garantisi Standardı (Transparency Pledge Standard) mucibince, birinci düzey üretim fabrikalarının listesini (Tier 1) kurumsal web sitesinde yayınladı. 2022 yılına hakikat firma, ikinci ve üçüncü düzey fabrikalara görünürlük kazandırmayı hedefliyor.

Mango’nun Committed’in yeni yayınının başrollerinde, modeller Felice Noordhoff ve Hamid Onifade bulunuyor. Yayın, Ronan Gallagher tarafından fotoğraflandı ve Mallorca’da bulunan Betlem’de, Manson tarafından görüntüye alındı. Rahat silüetlere sahip bu koleksiyonda, terracota tonları ve çiğ tonlarda keten ve pamuk üzere doğal kumaşlar yükte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir