DİLEK HANİF KOÇLUĞUNDA DOKU KUMAŞ TASARIM YARIŞI BAŞLIYOR!

Güneydoğu Anadolu Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) tarafından, Ticaret Bakanlığı dayanağı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde, Dokumacılık Mühendisleri Odası Güney Bölge Şubesi iş birliğinde gerçekleştirilen “Doku Kumaş Tasarım Yarışması”nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Moda Dizayncısı Dilek Hanif Yarışın Koçluğunu Üstleniyor

Koçluğunu Dilek Hanif’in üstlendiği Doku Kumaş Tasarım Müsabakası, dokuma dalında inovatif ve çağdaş kumaş dizaynlarıyla geleceğin eserlerine imza atmayı ve başta öğrenciler olmak üzere tüm genç girişimcilere yeni fırsatlar sunmayı hedefliyor. Kumaş kesimine yönelik ulusal/uluslararası pazarda rekabet edebilecek ve trend oluşturabilecek, özgün ve katma kıymetli eser dizaynları ortaya çıkarmayı hedefleyen müsabaka, iştirakçileri uzmanlarla buluşturacak bir platform oluşturmasıyla da dikkat çekiyor.

Müsabakanın koçluğunu üstlenen ünlü moda dizayncısı Dilek Hanif, birikimini, öğrendiklerini aktarmak, pahalandırmak ve yarar sağlamak konusunun kendisi için çok değerli olduğunu söyleyerek projeye dahil olmaktan çok keyifli olduğunu belirtti ve şu açıklamada bulundu: “Doku da, kumaş da tasarımı destekleyen değerli ögeler. Bu yarış beni heyecanlandırdı zira yeni renkler, yeni dokular, inovatif kesimlerle Türkiye’yi dokuma konusunda çok daha farklı bir pozisyona taşıyacağına inanıyorum. Yarışta ortaya çıkarılan kumaşın üretilebilir ve kullanılabilir olması bizim için değerli. Biz bu yarış sürecinde kıymetlendirme yaparken hem sanatsal olarak farklı olmasına hem de kullanılabilir ve üretilebilir modüller olmasına dikkat edeceğiz. Doğal eserlerin sürdürülebilirlik kavramını içine alması da değerli. Hem üretene, hem üreticiye hem de kullanan bireye yarar sağlayan, tabiata saygılı eserler artık günümüzde çok değerli. Ülkece daima bir arada bunu sağlamamız gerekiyor. Yarışmacılardan bu bahiste da beklentimiz var. Birlikte çok âlâ işler yapacağımızı düşünüyorum. Yarışın sonucunda ben de üretilen kumaşlardan 40 kesimlik bir koleksiyon hazırlayacağım. Münasebetiyle baştan sona kadar bir dokuma kıssasını paylaşmış olacağız.”

Müracaatlar 17 Mayıs’a kadar devam ediyor

Adayların sonlandırılmadan, esinlendikleri bir tema doğrultusunda katılabilecekleri müsabakanın müracaatları 17 Mayıs 2021 tarihine kadar dokusundasanatvar.org adresinden yapılabiliyor. Adayların inovatif bedel, özgünlük, teknik yeterlilik ve ticarileşebilme kriterlerine nazaran değerlendirileceği yarışın sonuçları ekim ayında açıklanacak. Müsabaka sonucunda birinciye 100.000 TL, ikinciye 50.000 TL, üçüncüye 25.000 TL ödül verilirken, birinci üçe giren yarışmacılar uygun görülmesi halinde 2 yıl mühlet ile milletlerarası seviyede kabul görmüş yurt dışındaki eğitim merkezlerinde eğitim görme imkânına sahip olacaklar. Müsabakada ikinci değerlendirmeyi geçen 10 finaliste ise GATHİB’in belirleyip yarış süreci içerisinde ilan edeceği bir Tasarım Akademisi’nden “Eğitim Programı Ödülü” verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir