NOVA NORDA’NIN YENİ MÜZİK GÖRÜNTÜSÜ iPHONE 12 PRO İLE ÇEKİLDİ

Elektro Pop’un öncü ismi Nova Norda ve Korhan Futacı işbirliği ile yayınlanan single Cehennem’in müzik görüntüsü iPhone 12 Pro ile çekildi. Cehennem single’ı ve dikey formatta çekilen müzik görüntüsü ile Nova, çaresizlik, endişe üzere hislere boyun eğmek yerine bu hisleri yaşayan herkesin içindeki gücü tekrar bulmasını amaçlıyor.

Yok O denli Kararlı Şeyler kümesinin solisti ve içerik üreticisi olan Fazilet Topsakal tarafından çekilen müzik görüntüsü, İstanbul’un kaosunu, art sokaklarını ve dokusunu en çarpıcı hâliyle yansıtırken, birebir vakitte gerçek hayatın acımasız istikametlerini güçlü enstantaneler ve dinamik bir kurguyla dolu dolu anlatıyor.

“Tüm kliplerim ortasında beni en çok heyecanlandıran Cehennem!”
Cehennem için alışılmış müzik kliplerinin dışına çıkmayı dilek eden Nova Norda, Fazilet Topsakal’ın uzun müddettir iPhone ile kentte yakaladığı sahnelerden etkilenerek İstanbul ile ilgili düşünmeye başlamış. Fazilet Topsakal’ın “çılgın” olarak nitelediği arşivinin Cehennem’le birleşerek kaygısını anlatması Nova Norda’yı çok heyecanlandırmış.

Tahminen Cehennem bu türlü bir yerdir
Norda’ya nazaran tahminen de cehennem bu türlü bi yer: “Bütün adaletsizliğiyle, hırsıyla, çıkarcı ruhuyla yalnızca insanları değil bütün canlıları, hatta doğayı bile mağdur eden insan için dünya, Huxley’nin söylediği üzere tahminen de diğer bir gezegenin cehennemidir. Parçayı yaparken aklımdan İstanbul hiç çıkmadı. Görselleştirmek için de içinde yaşadığım bu acayip kentten daha yeterli bir distopya olamazdı.”

Nova bu fikirlerle sokağa çıktıklarını ve garipseyen gözler önünde özgürce çekim yaptıklarını anlatıyor ve ekliyor: “Bence bu klip ile hem kendimize, hem de müzik piyasasına, bir duyguyu anlatan âlâ bir iş çıkarmak için devasa yapım bütçelerine değil, yaratıcı bakış açılarına gereksinimimiz olduğunu söylemek istiyoruz içten içe.”

Müzik görüntüsünün direktörlüğünü yapan müzisyen, reklam müellifi ve içerik üreticisi Fazilet Topsakal iPhone XS’ten bu yana dikey görüntüler çekiyor. Uzun bir müddettir kendini İstanbul sokaklarında dolaşarak, iPhone’la dikey kadrajlı görüntüler çekmeye ve bir kent arşivi oluşturmaya adadığını belirten Fazilet, Nova Norda’nın dikey formatta müzik görüntüsü fikrini heyecan verici bulmuş.

Dikey kadrajın yataya nazaran en kıymetli artısını öykü anlatımında nesneyle olan bağlantının daha yakın tutulabilmesi olduğunu belirten Fazilet, yerin ve gökyüzünün de kompozisyona dahil olduğu imgelerde alan derinliği tesirinin çok daha çarpıcı hâle geldiğini ekliyor.

Müziğin kelamlarında geçen “belki cehennem bu türlü bir yerdir” betimlemesi direktörün ana fikri oluşturmasında en kıymetli etken olmuş. İstanbul’un orta sokaklarında, meydanlarında, kaldırımlarında, gece gündüz yaşanan gerçekçi ve doğal anları yerinde deneyim ederek kayıt altına almak ve bunlardan bir kurgu oluşturmak fikriyle yola çıkmış.

“Şehir imajlarından oluşan ve müzikle eşleşen dinamik bir kurgu hazırladıktan sonra sırada Nova ve Korhan Futacı’yı bu kurguya dahil etmek kalıyordu. Beyoğlu’nun farklı lokasyonlarında dolaşarak, hem gece hem de gündüz performans imajları kaydettik,” diyen Fazilet Topsakal, gece çekimleri ile ilerlediklerini söyledi. iPhone 12 Pro’nun Gece modunda çekim performansının tam da bu noktada kilit rol oynadığını belirten direktör tek bir ışık kaynağı ile gerçekleştirdiği çekimlerde gölgelerdeki detayların istediği üzere öne çıktığını ekliyor. Direktör daha az pürüz ve daha az titreşimle Gece modunda loş ışıkta da en az gündüz çekimleri kadar rahat çalıştığını söylüyor.

Fazilet Topsakal çekimler sırasında iPhone 12 Pro ile birlikte aksesuar olarak DJI Osmo Mobile 3 gimbal ve Godox LC500R led ışık çubuğu kullanmış. “İnsanların %94’ü telefonlarını dikey konumda tutarken, vaktimizin birçoklarını geçirdiğimiz toplumsal medya uygulamaları dikey bir kullanıcı tecrübesi sunarken, dahası iPhone 12 Pro ile Dolby Vision teknolojisiyle çekim yapmak da mümkün hâle gelmişken yakın bir gelecekte bu usul işleri çok daha sık göreceğimize inanıyorum,” diyen Topsakal kimi sahnelerde aksesuar kullanmadan yalnızca iPhone 12 Pro’nun kendi performansının da hayli kâfi olduğunu gözlemlemiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir