2021’İN HOŞLUK TRENDİ: SKINIMALIZM

İtiraf edelim, hepimiz cilt bakımı ve makyaj deyince abartmayı seviyoruz. Raflarımızda duran onlarca eseri gece bakımı, gündüz bakımı ve makyaj derken art geriye yüzümüze uyguluyoruz. Sonra bir bakıyoruz ki aynanın karşısında saatler harcamışız. Bunun nedeniyse aslında çok kolay: daha hoş görünmek. Ama sonuç ne mi oluyor? Zayıflamış cilt bariyeri, kızarıklık, tahriş ve hatta sivilce…

Yeni yılla birlikte bu alışkanlıklarımız, yerini yavaş yavaş sadeleşmeye ve doğal güzelliğimize daha çok güvenmeye bırakacak üzere görünüyor. Pinterest 2021 trend raporuna nazaran yeni yılın hoşluk trendi artık skinimalizm. Pekala nedir bu garip söz? Aslında cilt ve minimalizm sözlerinin birleşimi. Yani kısaca cilt bakımında minimalleşme diyebiliriz. Anahtar sözlerimiz doğallık, sadelik ve fonksiyonellik. Skinimalizmde maksat, doğal hoşluğu ön plana çıkarmak ve kusurlu kusursuzluğu yakalamak. Bunu başarmak ise çok kolay.

Evvel cilt bakımıyla başlayalım ve skinimalizmin cilt bakımına nasıl yansıdığına bakalım. Skinimalizm bize cilt bakımında farklı bileşenlere sahip onlarca eser kullanmak yerine bu bileşenleri bir ortada sunan eserleri kullanmamızı tavsiye ediyor. Mesela C vitamini, hyaluronik asit ve niacinamide bileşenlerini bir ortada bulunduran bir cilt bakım eseri düşünebilirsiniz. Bu sayede cildinize daha az eser uygulayarak hem cildinizi koruyabilir hem de vakit ve para tasarrufu yapabilirsiniz. Ayrıyeten skinimalizm, cilt bakımını seven ancak yapmaya da üşenenlerin şad kalacağı bir trend. Gece yatmadan evvel yüz yıkama jeli, tonik, farklı serum ve nemlendiricilerle uğraşmak yerine bir yahut birkaç adımda istediğiniz cilt bakımını yakalayabilirsiniz.

Gelelim makyaja. Kusursuz bir cilt görünümü yaratmak için üst üste sürdüğümüz fondötenlere, kapatıcılara, pudralara ve pek de gerçeği yansıtmayan kontür uygulamalarına artık veda edebiliriz, ne dersiniz? Skinimalisizm size güzelliğinizi perdelemeyen, bilakis ortaya çıkaran ve cildinizin ışıltısını yansıtan bir makyaj önerisi sunuyor. Tıpkı vakitte cildinizi yormayan, süratli ve pratik bir makyajı savunuyor. Unutmayın, çıkış noktamız her vakit daha az eser, daha az uygulama. Mesela kirpikleriniz için tek başına bir kirpik kıvırıcıdan bile yararlanabilirsiniz. Cilt makyajınızda kremsi ve transparan eserleri tercih ederek doğallığı ön plana çıkarabilirsiniz. Ancak her ne kadar az eseri savunsak da olmazsa olmazlarımız nemlendirici ve güneş kremini unutmayın.

Bu yeni trend, sırf cildimize değil tıpkı vakitte etrafa de yararlı. Nasıl mı? Daha az eser ve daha az uygulamayla çok tüketimin önüne geçilerek etrafa verilen ziyan değerli ölçüde azaltılıyor. Münasebetiyle bu pratik, ucuz ve sürdürülebilir bakım trendini benimseyerek çevreyi de korumuş oluyoruz. Tıpkı skinimalizmin tavsiye ettiği eserler üzere tek seferde birden çok yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir