SAĞLIKLI VE HOŞ AYAKLAR İÇİN 5 İPUCU

Bedenimizin tüm yükünü taşıyan ayaklarımız en çileli organlarımız olabilir. Düşünsenize, her gün, her an sırtınızda 50-60kg yahut daha ağır yükler taşıyor olsanız, beş dakikaya kalmadan havlu atardınız. Fakat ayaklarımız, bu yükü bir ömür uzunluğu taşıyor. Ayaklarımızın nasıl ağır bir yükün altında ezildiğini unutmadan onları biraz şımartmak, rahatlatmak mümkün. İşte sağlıklı ve hoş ayaklar için beş değerli ipucu.

1. Sıcak su terapisi

Ayak bakımına başlamadan evvel ayak derisini güzelce yumuşatmak değerli. Bedenin en fazla kuruyan bölgesi olan ayak derisini bu nedenle tertipli olarak nemlendirmek, nemlendirici kremlerle bakımını yapmak hayatınızın normali olmalı. Lakin bu gündelik rutine başlamadan evvel, isterseniz duş alırken, dilerseniz akşamları dinlenirken, ayaklarınızı 5 dakika kadar ılık suyun içinde tutmanız yararlı olabilir. Ancak burada değerli bir tüyo verelim. Suyun sıcak değil ılık olmalı zira sıcak su cildi yaşlandıran yıpratıcı bir dış etkendir ve ayaklarınızı da sıcak suyla değil, ılık suyla dinlendirmeniz yararlı olur.

2. Topuk bakımı

Tüm gün yükünü taşıyan ayaklarımızın en fazla yıpranan kısmı, topuklarımız olur. Topuğumuzun üzerine binen ağır yük nedeniyle bu deri süratle sertleşir, çatlar, kurur. Topuk üzerindeki meyyit deriyi bir ponza taşı yahut topuk törpüsü ile yavaşça ovalayarak alın. Akabinde ise topuklarınızı ve ayaklarınızı, nemlendirici, yumuşatıcı krem ile güzelce kremleyin.

3. Yanlışsız ayakkabıyı seçin

Ayakkabılar da ayak bakımının değerli bir kesimidir. Evet, ayakkabılarımızı elbiselerimizi, kıyafetlerimizi, şeklimizi düşünerek seçmeye alışkınız lakin buna bir de ayak sıhhatini eklemek zorundayız. Topuğu vuran, parmakları sıkıştıran, ayakları terleten fakat nefes almayan ayakkabılar ayağı süratle yıpratır. Ayrıyeten yanlış iş için yanlış ayakkabı kullanmak da ayaklarınıza hasar verir. Topuklu ayakkabıyla uzun yürüyüşlere çıkarsanız yakında ortopedistlerin müdavimi olabilirsiniz. Gerçek ayakkabıları seçmek için hepsiburada.com’un ayakkabı reyonlarını incelemenizi ve bayan spor ayakkabı, bayan ayakkabı, topuklu ayakkabı modelleri ortasında size uygun ayakkabıları seçmenizi tavsiye ederiz.

4. Ayaklar için peeling

Yalnızca topuk bakımı değil, ayağınızın her noktasını peeling ile rahatlatıp üzerindeki meyyit deriyi almanız ve ayak derinizin nefes almasını sağlamalısınız. Bilhassa ayak parmaklarınızın altıda sertleşen deriye bakım yaptığınızda ayaklarınızı yine keşfettiğinizi bile hissedebilirsiniz.

5. Pedikürsüz ayak olmaz

Pedikür hem ayakların hoş görünmesini sağlar, hem de ayak sıhhati için değerli bir uygulamadır. Pedikürü yalnızca estetik bir müdahale olarak görmemelisiniz. Tırnakları kesip kısaltmak kadar tırnak etlerini kesmeden, fırçayla yumuşatıp itmek kıymetli. Zira tırnak etleri kesildiğinde hem mikrop kapma riski oluşur hem de evvelkinden daha fazla büyüme eğilimine girerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir