HARİKA HOŞLUK ALGISINI SORGULAYAN 15 INSTAGRAM HESABI

Instagram çok enteresan bir toplumsal medya platformu! Bir taraftan filtreli paylaşımlar ve ‘mükemmel’ beden fotoğrafları ile bombardımana uğrarken bir taraftan ise ‘body-positive’ paylaşımlar görüyoruz. Sokak tarzlarına, en son trendleri, ünlülerin özel yaşantısına ve markaların yeni koleksiyonlarına sanal bir pencere yaratan Instagram’da birçok vakit büyülenip gerçekleri unutabiliyoruz. Instagram bölümünden evvel medya varken de birebir ‘mükemmel’ beden algısını sahiptik: kusursuz kıvrımlar, muhteşem uzun bacaklar, incecik bir bel ve pürüzsüz bir cilt. Elimizden düşürmediğimiz telefonlarımızda saat başı gördüğümüz bu manzaralar gerçek ve sanal konusunda ayrım yapmanızı zorlaştırıyor olabilir. Fakat şöyle düşünün… Instagram’da gördüğünüz kusursuz ciltler ve vücutlar ile gerçek hayatta ne kadar sık karşılaşıyorsunuz?

Etrafımızdaki bayanlar, kendimiz, arkadaşlarımız ve ailemizdeki kadınlar… Çatlakları, selülitleri, akne sorunu, gözenek şikayeti, katlanan karın bölgesi yahut oturunca yayılan baldırları olmayan bir bayan tanıyor musunuz? Muhtemelen bu sorunun karşılığı net bir halde ‘hayır!’ İnternette ve Instagram’da gördüğümüz birçok şeyin aldatıcı olduğunu tekraren söyledik. Lakin her gün saatlerce vaktimizi geçirdiğimiz bu mecra, söylediklerimizin aksini gösteriyor. İşte tam da bu yüzden ‘gerçekleri’ paylaşan Instagram hesapları ile tanışma vaktiniz geldi. Fit bedenli, ince yapılı bayanları küçük görmek yahut aşağılamak için değil! Hayatınıza ve Instagram sayfanıza biraz daha gerçek paylaşımlar eklemek için.

Çatlaklarını cesurca paylaşan influencerlar, vücut algısını değiştirmeyi hedefleyenler, düzenlenen ve filtresiz fotoğraflar ortasındaki farkları açıkça gösterenler, farklı açılardan çekilen fotoğrafların yaratabileceği tesirlerin altını çizenler… Evet, Instagram büyülü bir dünya fakat bu hesaplar ile biraz olsa da gerçekleri görmeye yaklaşabilirsiniz. Kendinizi makus hissettiğiniz vakit sizi olumlu ve mod yükseltici bildiriler ile sevindiren, bayanların öykülerini ve tecrübelerini paylaşan ancak birebir vakitte kendini tiye alabilen bayanlar, Instagram sayfamızı güçlendirici ve birlik olabileceğimiz bir yere dönüştürüyor. Filtreli fotoğraflar paylaşıp, fotoğraflarını editlemeyi tercih edenler olabilir. Buna bir şey diyemeyiz ve algı bozukluğu yaratmadığı mühlet de çok eleştiremeyiz. Lakin dürüst paylaşımları özlediğimiz şu vakitlerde etrafımızdaki ve kendi seyahatimizi paylaşanları da es geçmek olmaz!

Aşağıda tecrübelerini konuşmaktan çekinmeyen, kıymetli mevzuların altını çizen ve kendini sevmeyi öğrenen bayanların buluşma noktası olan 15 Instagram hesabını görebilirsiniz…

FEMALE COLLECTIVE

Her gün modunuzu yükselten kelamlar ile güne başlamanızı sağlayan Female Collective, “kadınları kutlayan, yükselten, destekleyen ve her gün modunu yükseltmeyi hedefleyen,” bir sayfa. Öz sevginizi kuvvetlendirmenizi sağlayan bu sayfa birebir vakitte esprileri ile gününüzü güzelleştirecek.

ASHLEY GRAHAM

Ashley Graham’ın sayfasını herkes takip etmeli! Annelik, kilo, çatlaklar, kilo ve cilt sorunlarını açık kelamlı bir formda konuşan Ashley Graham, ‘normal’ ve ‘mükemmel’ olarak isimlendirilen her şeyi sorguluyor. Toplumun hoşluk algısına meydan okuyan Graham, herkes tarafından ‘kusur’ olarak isimlendirilen birçok şeyin ‘normal’ olduğunu sert fakat esprili bir lisanla savunuyor.

GURLS TALK

Model Adwoa Aboah’ın kurduğu ‘Gurls Talk’ sayfası, bayanların tenkit olmadan rahat bir halde her şeyi konuşabildikleri bir platform. Bedensel pürüzlerden, bayanların cinsel bir nesne olarak görülmesine kadar birçok mevzuyu konuşan bu platform, nasıl davranmanılması gerektiğini duymaktan sıkılan bayanlar için.

MIK ZAZON

“Normal vücutları normalleştirin,” hareketinin önde gelen isimleri ortasında olan Mik Zazon, paylaşımları ile toplumsal medyada gördüklerinizin gerçek olmadığını diretiyor. Bedeninizin her gün farklı görünebildiğini anlatmayı hedefleyen Zazon, tıpkı vakitte fotoğraf düzenlemenin gerçek beden algısını bozduğunu belirtiyor.

BRITNEY WEST

Selülit, çatlak, yara izleri ve çok daha fazlası… Hepsi bedenimizdeki seyahatimizin bir parçası! Britney West ise tam olarak bunu vurgulamak istiyor. Vücudunuzu olduğunuz üzere kabul etmeniz için paylaşımlar yapan Britney West, filtresiz ve gerçek paylaşımları ile takipçilerine ilham kaynağı oluyor.

MEGAN JAYNE CRABBE

Yeme bozukluğu ile gayretini yenen ve artık ise etrafındakileri güzelleştirmeyi hedefleyen Megan Jayne Crabbe, toplumun diyet kültürünü eleştiriyor. Bayanların her hallerinde kendilerini uygun hissetmeleri gerektiğini savunan Crabbe, her paylaşımında farklı hususları sorguluyor ve medyada bayanların rolünü eleştiriyor. Gerçek paylaşımları savunan Crabbe, takip etmeniz gereken isimler ortasında.

DANAE MERCER

Fitness müellifi ve influencer olan Danae Mercer, bayanların özgüveni artırmayı hedefliyor. Hayatından ve idmanlarından düzenlenmemiş ve gerçek fotoğraflar paylaşan Danae Mercer, fit görünümüne karşın bedeninin birtakım günler farklı göründüğünü paylaşıyor. Fotoğrafların farklı açılardan ve farklı formüller ile değişik görünebileceğini gösteren Mercer, gerçek paylaşımları artırmayı hedefliyor.

ISKRA LAWRENCE

En tanınan ‘body-positive’ aktivist ve influencerlardan biri olan Iskra Lawrence, medyada bayanların yerini değiştirmeyi misyon edinmiş durumda! Vücut algısını ve toplumdaki hoşluk anlayışını değiştirmek isteyen Lawrence, yalnızca bayan bedeni gerçeklerini değil anne olduktan sonraki seyahatini da takipçileri ile paylaşıyor.

EM FORD

Vücut algısı ile birlikte ‘mükemmel’ cilt görünümü de günümüzün meselelerinden biri. Televizyonda, sinemalarda ve Instagram’da gördüğümüz herkesin kusursuz ve kusursuz ciltleri var. Nasıl oluyor da etrafımızdaki birden fazla bayan akne, yara izi ve gözenek üzere cilt şikayetleri ile uğraş ederken telefonumuzdaki dünyada bayanlar değişik görünebiliyor? Bunun yanıtı çok basit… Filtreler, fotoğraf düzenleme programları ve daha çok filtre. İşte tam olarak da bu mevzuya değinen Em Ford, akne problemini açık ve dürüst bir formda paylaşıyor.

CHESSIE KING

Chessie King, Instagram sayfamıza ferah ve eğlenceli bir bakış açısı getiriyor. Sıhhat ve fitness influencerı olan King, gücü ve olumlu tesiri ile modunuzu yükseltmeye hazır. Karın bölgesini, çatlaklarını, sarkan cildiniz ve çok daha fazlasını özgürce paylaşmaktan çekinmeyen King, tıpkı enerjiyi benimsemenizi ve vücudunuzun şahane gücünü kutlamanızı istiyor.

CELESTE BARBER

Komedyen, muharrir ve oyuncu Celeste Barber’ı tanıdığınıza eminiz! Birkaç sene evvel ünlülerin erişilmesi imkansız paylaşımlarını esprili bir halde taklit etmeye başlayan Celeste Barber, şimdilerde Instagram’ın vazgeçilmez isimlerinden biri. Hoşluk algısını ve ‘mükemmel’ beden halini esprili bir formda tiye alan Celeste Barber her gördüğünüzde güleceğinize eminiz! “Instagram’da gördüğünüz her şeye inanmayın!” niyetini en komik halde eleştiren Barber, toplumsal medyada gördüklerimizin hakikaten de imkansız olduğunu kanıtlıyor.

JAMEELA JAMIL

Oyunculuk mesleğinin yanı sıra vücut algısı hakkında dürüst konuşmaktan çekinmeyen Jameela Jamil, hepimize ilham kaynağı oluyor. Takipçi sayısını ve platformunu değerli bahisleri konuşmak için kullanan Jamil, öteki ünlülere örnek oluyor diyebiliriz. Vücut algısı ile ilgili kendi tecrübelerinden yola çıkarak bayanların kendilerini sevmesini savunan Jamil, bayan hakları, feminizm, yeme bozukluğu ve ‘mükemmel’ hoşluğu açık bir biçimde konuşuyor.

RECIPES FOR SELF LOVE

Yalnızca çizimlerden oluşan ‘Recipes for Self Love’ Instagram hesabı, güne daha olumlu başlamanızı yahut gün içinde moralinizi yükseltmeyi hedefliyor. Çeşitliliği, farkları ve bayanları kutlayan bu hesap, olumlu bildirileri ile bayanlara ilham kaynağı oluyor.

RIANNE MEIJER

Toplumdaki hoşluk algısı önemli bir husus ve önemli bir halde konuşulmalı… Lakin bazen de eğlenmek gerekiyor! Gün uzunluğu aynaya bakıp eleştirdiğiniz tüm küçük sorunları ve kusurları eğlenceli bir biçimde Instagram hesabından paylaşan Rianne Meijer, kendini tiye almaktan çekinmiyor. Esprili paylaşımları ile birden fazla fotoğrafının gerçek ve Instagram versiyonlarını paylaşan Meijer, olabilecek en şahane influencer’lardan biri!

FREEDA

“Her mükemmel bayanın ardında bir küme süper bayan vardır,” diyen Freeda hesabı yalnızca vücut algısını değil, cinsiyet, özgürlük ve bayan haklarını da konuşuyor. Kıymetli hususları vurgulamaktan çekinmeyen Freeda, hem önemli hem de eğlenceli paylaşımları ile Instagram sayfamızı güzelleştiriyor. Tercihlerimiz ve imgemiz ile farklarımızı benimsememiz gerektiğini vurgulayan Freeda, günlük motivasyon için kıymetli bir kaynak. Konuşulmayan mevzuları, fısıldanarak konuşulan bayan sıkıntılarını açık bir halde paylaşan Freeda, takip etmeniz gereken hesaplar ortasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir