DIOR SONBAHAR-KIŞ KOLEKSİYONUNUN PERDE GERİSİ

İlham alınan masalların aslında tüm hoşluğunun içinde karanlık bir tarafı da olan masallardır. Fabien Baron’un yönettiği sinemanın ismi “Disturbing Beauty” olması tesadüf değil. Peri masallarında sıklıkla yer alan ayna, Hall of Mirrors’da başrolde olduğu için yer olarak burası Versay Sarayı seçilmişti. Lakin yerdeki aynalar balmumu ve akasya dikenlerinden oluşan 14 adet tablayla kapatılmıştı; zira bizi ve kimliğimizi teyit eden aynaların sorgulanması amaçlanmıştı.

Siyah, eteklerden Bar ceketlere o denli baskın bir biçimde yayılıyor ki, ikonik bir Dior kodu olan Cannage motifinden kapüşonlara uzanıyor ve adeta Angela Carter’ın “Kırmızı Başlıklı Kız”ında giyilmişçesine büyük bir tesir bırakıyor.

Kırmızı, başlıklı paltolarda bir geçiş çizgisidir. (Mösyö Dior, The Little Dictionary of Fashion’da şöyle müellif: “Bence kırmızı bir palto çok güzeldir!”) Başlıklarla birlikte pelerinleri ve paltoları aydınlatır. Tartan desenini, tıpkı arşivden çıkan bir gül motifi üzere içselleştirir. Maria Grazia Chiuri’nin öyküsünü dayandırdığı “Güzel ve Çirkin” ise, bilhassa Jean Cocteau’nun adapte ettiği versiyonuyla, iki bayan muharririn kaleminden çıkmıştır: Madame d’Aulnoy ve Madame Leprince de Beaumont.

Yeni bir öz farkındalıkla yaratılan Dior Sonbahar-Kış 2021-2022 Koleksiyonu, geçmiş ile olgunluk devri anılarını feminen bir hassasiyetle harmanlıyor. Bu ilham verici koleksiyonun en akılda kalan görünümlerinin imal evrelerini ayrıntılarıyla görmek için fotogaleriye hakikat devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir