BİRİNCİ KEZ KEDİ SAHİPLENENLER İÇİN 5 ALTIN KURAL

Kedi sahiplerine, birinci kez bir kedi sahiplendiklerinde yaşadıkları tecrübesi sorsanız, gülümseyerek o tatlı heyecanı ve kedileriyle birbirlerini tanıma sürecini hatırlarlar. Hayvan sevgisi beşere büyük memnunluk veren bir his lakin bir kediyle yaşamak sahiden çok öteki bir tecrübe. Son derece zeki olan bu canlılar, sizi çok sever, çok kıskanır, çok sahiplenir ve gerektiğinde sizi korumak için uzunluğuna bakmadan her tehlikenin önüne de atlayabilir. Lakin kediler tıpkı vakitte çok nazlı, çok rahatına düşkün, çok şımarık dostlardır. Pekala, onlara konutumuzda huzurlu bir hayat vermek için dikkat etmemiz gerekenler nedir?

1. Kumunu beğenmeyen kedi ortalığı yıkar

Kediler, tuvalet alışkanlığı konusunda tabiatta katı terbiyeleri olan az hayvanlardan biridir. Öteki yırtıcıların tuvaletin kokusunu alarak onları bulmaması için dışkılarını toprağa uygunca gömmek isterler ve bunu başaramazlarsa çok rahatsız olurlar. Münasebetiyle, kediniz için seçeceğiniz kumun kaliteli olması, tuvalet kokusunu dışarı sızdırmaması ve çabuk kirlenmemesi değerlidir. Kedi, tuvaletini yapacağı vakit, pak kum bulamazsa ve kokuyu saklayamadığını hissederse, bütün psikolojisi bozulur ve emin olun meskende isteyeceğiniz son şey, psikolojisi bozulmuş bir kedidir. Ona bu işkenceyi yapmayın ve kedi kumu konusunda şuurlu ve seçici davranın.

2. Öteki evcil hayvanlara dikkat

Şayet meskende diğer evcil hayvanlarınız varsa, kedinizin onlarla güzel muahedesi için sık sık başka hayvanları sahiplendiğinizi ve sevdiğinizi gösteren jestlerle kedinize “sen de onları sev,” iletisi verin. Aksi halde, konuttaki kocaman köpeğinizi bile kedinizin oyuncağı olmuş halde bulabilirsiniz. Kediler küçük uzunluklarına karşın, zekalarıyla etraflarındaki hayvanlara hükmedebilen canlılardır. Meskende bir akvaryum sahibiyseniz ve balık besliyorsanız, kediniz o balıklara ulaşmadan, onları tek tek sudan çıkarıp yemeden rahat etmeyecektir. O yüzden, akvaryumunuza kedilerin erişmesini engelleyecek kapaklar takmayı ve bulunduğu noktaya sabitlemeyi ihmal etmemelisiniz.

3. Her gün pilav yenmez

“Her gün pilav yenmez” atasözümüzün birebir vakitte kedileri de kapsadığını unutmayın. Kediler, diğerlerinin sandığı üzere, ne bulursa yiyen canlılar değiller. Çok gelişmiş bir lezzet duygusu olan kediler tok oldukları sürece, yemek seçerler. Kedinizin hangi lezzeti nitekim sevdiğini anlayana kadar birkaç hafta boyunca deneme-yanılma formülünü kullanabilirsiniz. Bu yüzden farklı kedi maması markaları ortasında, farklı kedi maması çeşitlerini deneyerek, kedinizin sevdiği mamaları tespit edip ona her kezinde farklı lezzetler verin ki, memnun olsun yavrucak.

4. Kediler yalnız uyumaz

Şayet birinci kere kedi sahipleniyorsanız, kedilerin sizinle birebir yatakta ve size dokunarak uyumak isteyeceğini de bilmelisiniz. Sahiplendiğiniz kedi sizi kısa vakitte kendi aile bireyi üzere benimseyecek ve uyurken de birbirinize dokunarak uyumak isteyecektir. Kediler için bu uyurken kendilerini inançta hissetmeleri için kıymetli bir ayrıntıdır. Şayet onu öbür bir odada, sizden uzakta uyutmayı planlıyorsanız, haberiniz olsun, kediniz çok mutsuz büyüyecek ve size asla güvenmeyecek, sizi yabancı olarak görecek demektir.

5. Kediler otorite sever

Her ne kadar kedileri ailenizin bir kesimi üzere görseniz de sonuçta insan olmadıklarını ve hala hayvani içgüdüleriyle yaşadıklarını unutmamalısınız. Ve kediler, sürünün önderine hürmet gösterirken, öbür sürü üyelerini çok da tınlamazlar. Şayet sizi meskende önder olarak görmezlerse, yapmasını istemediğiniz her şeyi yapabilme potansiyeline de sahiptirler. Yani, minnoş lütfen masanın üzerindeki vazoları yer atıp kırma, diyebilirsiniz lakin umurlarında olmaz. Ancak sizi önder olarak benimserlerse, yapmasını istemediğiniz şeyleri ona sesinizle, halinizle, hareketlerinizle aşikâr ettiğinizde, bir daha yapmamaya çalışırlar. Zira hayvanlar aleminde öndere hürmet duymak, içgüdüsel bir harekettir. Pekala siz kediniz için nasıl önder olabilirsiniz? Bu ne yazık ki kolay bir bahis değil ve bu mevzuda yazılan kitapları, makaleleri okuyarak, bir uzmandan yardım alarak kedinizle aranızdaki ilgiyi daha sağlıklı bir seviyeye taşıyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir