iPhone TÜM DÜNYADAN YARATICI BAYANLARA GÜÇ VERİYOR

iPhone, tüm dünyadan bayan fotoğrafçılar kümesine 2021’de bayan olmak ve cinsiyet mevzularını fotoğraflayıp araştırmaları ve daha evvel erkeklerin egemenliğinde olan fotoğrafçılık alanında daha güzel rekabet edebilmeleri için güç veriyor. Onlara her gün yaşanan samimi anlardan daha büyük ve kıymetli olaylara kadar her şeyi fotoğraflamaları için güç veren bir araç olan iPhone, bu sanatkarların yeni sesleri, haberleri ve fotoğrafları geniş kitlelere ulaştırmalarına imkan veriyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan Şili, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya’ya ve daha birçok ülkeye uzanan bu koleksiyon, sonsuz yeteneklere sahip, ilham verici bayanlara ışık tutuyor, kız kardeşlik kavramını tanıtıyor ve insanı kendisi üzerine düşünmeye teşvik ediyor.

Vanessa Charlot- ABD

“Benim alanımda eşitlik, daha güzel bir dünyaya dair genel söylenceleri, kavramları ve algıları şekillendiren fotoğrafların seçiminde bayanların ve siyahilerin, yerlilerin ve beyaz olmayan insanların daha fazla kelam sahibi olması manasına geliyor.”

“Bir bayan fotoğrafçı olarak her vakit, kuşaklar ortası bayan aile reislerini ve onların sıkıntı vakitlerde aile bağlarına nasıl hal verdiğini düşünüyorum. Siyahi ailelerde büyükanneler, geçmişten bu yana temel bir yapı taşı ve ailenin vazgeçilmezi olarak görülüyor. Sevgiye, konfora, dayanıklılığa ve bilgeliğe onlar aracılığıyla ulaşılabileceğine inanılıyor. Bayanların görünüşü, toplum içinde sahip oldukları kıymete ayrılmaz bir halde bağlı. Bu nedenle bayanlar yaşlandıkça, kamusal alanlarda sesleri ve yüzleri pek fazla öne çıkmıyor. Lakin başta yaşlanan bayanlar olmak üzere bu bayanların hepsinden sorumluluklarını hâlâ yerine getirmeleri bekleniyor.”

“İşim, hayatı her tarafıyla insanlaştıran manzaraları belgelemek ve üretmek olduğu için iPhone kullanmanın çeşitli avantajları var. iPhone 12 Pro Max’im iş için kullandığım vazgeçilmez bir araca dönüştü. İş akışıma her şeyiyle entegre olması sayesinde değerli olan hiçbir anı kaçırmamamı sağlıyor. Büyük bir kamerayla insanların dikkatini dağıtmadan yahut doğallığını bozmadan, özgün biçimim haline gelen ham, gerçek ve samimi sahneleri yakalayabiliyorum. Benimle birlikte başka birçok fotoğrafçı için kamera, gücü temsil eden bir araç. iPhone’un, herkesin medya üreticisine dönüşmesinde, yeni seslerin, haberlerin ve fotoğrafların geniş kitlelere ulaştırılmasında oynadığı rol çok hoşuma gidiyor.”

Celia D. Luna (Amerika Birleşik Devletleri)

Celia hakkında (Instagram): And folkloru ve Peru’nun kırsal bölgelerinde hakim olan geleneklerle geçen, kültürel bakımdan varlıklı çocukluk yıllarından ilham alan Celia D. Luna, Miami’de yaşayan bir moda ve portre fotoğrafçısı. Celia, renkli ve anlatıma dayalı yaklaşımıyla farklı kültürleri ve güçlü bayanları mercek altına alıyor.

iPhone 12 ile çektiği seri hakkında: “Kız kardeşliği anlatmak ve bayanları Toprak Ana kadar ihtişamlı bir formda fotoğraflamak istedim. Zira birden fazla bayanın bebek beklerken geleceğin getireceklerini daha düzgün anladığını fark ettim. Taşıdıkları bebek için en güzelini isterken, Toprak Ana’ya güzel bakmakla ilgili tasaları da ağırlaşıyor. Öylesine büyük bir şeye uygun bakmak, fakat birlikte, yardımlaşmayla altından kalkılabilecek bir iş.”

“iPhone 12, hiçbir ayar yapmaya gerek olmadan ortamdaki doğal ve canlı renkleri ve kum tanelerinden modellerin saçının dokusuna kadar tüm göz alıcı ayrıntıları yakalamayı başardı. Yalnızca hafif düzenlemelerle rötuşlanınca fotoğraflarım sıcak ve biraz da çarpıcı bir hale geldi.”

Karolina Jez (Kanada)

“Son 12 ay bana bayanlar ortasındaki bağın ne kadar güçlü olabileceğini gösterdi. Bu güç vakitlerde fotoğrafın bayanları birbirine nasıl bağlayabildiğini ve onlara nasıl güç verdiğini anladım.”

Karolina hakkında (Instagram): Montreal’de yaşayan Karolina, Avrupa’da büyümesi nedeniyle çok küçük yaşta etrafındaki farklı kültür ve lisanlardan etkilenen bir içerik üreticisi ve fotoğrafçı. Karolina L’Oreal, Gucci Beauty ve Ralph Lauren üzere markalarla çalıştı.

iPhone 12 Pro Max ile çektiği seri hakkında: “Hâlâ yüklü biçimde erkek fotoğrafçıların egemenliğindeki bir bölümde çalışan bir bayan fotoğrafçı olarak, kendi alanımdaki başka bayan yaratıcıların öykülerini keşfetmeyi amaçlıyorum. Nereden yola çıktıklarını, markalarını nasıl oluşturduklarını, dünyayı nasıl gördüklerini araştırıyorum. Harikulâde yetenekli müzisyen Shah Frank ile stüdyoda bir gün geçirdim. Gücünün ve yeteneğinin bulaşıcı olduğunu söyleyebilirim. iPhone 12 Pro Max ile Frank’i siyah beyaz fotoğraflamaya karar verdim. Frank’in, stüdyoda etrafında bulunan birçok erkek ortasında sergilediği güçlü varlığı yansıtmak istiyordum. Ultra Geniş kamera, büyük değişimler yaratan bir özellik. Sahneyi ve Frank’in etrafıyla kurduğu etkileşimi her şeyiyle yakalamama imkan tanıdı. Aşağıdan ve üstten ilgi alımlı açılarla çekim yapabilmekten çok hoşlandım.”

Rocío Del Valle (Şili)

“2021’de bayan olmak saf bir gücü temsil ediyor.” —

Rocío hakkında (Instagram): Uzmanlık alanı turizm ve tabiat fotoğrafçılığı olan Rocío’nun biçimi, kullandığı renklerin yumuşaklığı ve doğal ışık ve gölgelerin yanı sıra çalışmalarına tüm hislerini aktarabilmesiyle öne çıkıyor.

iPhone 12 küçük ile çektiği seri hakkında: “Normalde tabiat fotoğrafları çekiyorum yahut modellerle çalışıyorum. Fakat otoportreler beni gerçeklikle yüzleşmeye ve kendimi bulmaya zorluyor. Fotoğrafçılık sanatında daha duygusal ve kadınsı bir bakış açısıyla varlık göstermeyi, gördüklerimdense hissettiklerimi fotoğraflamayı seviyorum. iPhone’um da tam olarak bunu yapmama imkan veren çok pahalı bir araç. Geniş kameranın yüksek ölçüde ışık alabilmesi sayesinde, bu fotoğrafı sırf penceremden içeri giren ışığı kullanarak çektim. Sonuçta, gölgelerin oluşturduğu bu hoş kontrast ve tüm fotoğrafta gördüğümüz gerçeğe çok yakın renkler ortaya çıktı. İşimin, sanatı bir tabir biçimi olarak kullanmak olduğuna inanıyorum. Bu, erkeklerin hâkim olduğu bir bölümde öbür bayan fotoğrafçılara güç vermeyi ve onları kendi etraflarındaki bayanları da yüceltmeye teşvik etmeyi amaçlayan bir iş. Bayan olarak yaratabileceklerimizin sonu yok. Gerçek gücümüz de buradan kaynaklanıyor.”

Noura Al Neyadi (Birleşik Arap Emirlikleri)

“Kadın olmak, anlayışlı, şefkatli ve sevgi dolu olmak manasına geliyor. Bana sorarsanız bayanlar dünyanın en güçlü yaratıkları.”

Noura hakkında (Instagram): Noura şimdi 11 yaşındayken babasının sinema kamerasıyla tabiat fotoğrafları çekmeye başladı. Şimdiyse çağdaş mimariden ve BAE’nin lokal kültüründen ilham alıyor.

iPhone 12 ile çektiği seri hakkında: “Bu seride gayem, ilham verici bayanları güçlü anlarında fotoğraflamaktı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin birinci opera sanatkarı Fatima Alhashmi inanılmaz sesiyle bizleri büyülemediği vakitlerde piyano yahut çello çalarak kendine hayran bırakıyor. Daha evvel erkeklerin hakimiyetinde olan müzik alanında yükselen Alhashmi, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kız çocuklarına müzikle ilgili hayallerinin peşinden gitmeleri için ilham veriyor.”

“Bu fotoğraf için iPhone 12’deki Ultra Geniş kamerayı kullandım. Bu kamera sahnenin tüm ayrıntılarını fotoğrafa dahil ederek görkemli bir tesir yaratıyor. Ekstra kapsam, fotoğrafın izleyicisinin Noura’yla samimi bir bağ kurmasını sağlıyor. Tıpkı vakitte izleyiciye, sahnenin perde gerisine ilişkin olduğu hissini veriyor.”

Julia Mayorova (Rusya)

“Kendimi cinsiyetsiz olarak isimlendirmek istemiyorum lakin beni ve yaptığım işi, makul bir cinsiyete olan aidiyetimden daha güzel tanımlayan birçok şey olduğunu düşünüyorum.”

Julia hakkında (Instagram): Rusya’da doğup büyüyen ve şu anda Los Angeles’ta yaşayan Julia, Louis Vuitton ve Chanel üzere önde gelen moda markaları için fotoğraflar çekti. Julia’nın fotoğrafçılık şekli, atmosferik ve sofistike bir renk yelpazesinin yanı sıra açık ve net formlara odaklanıyor.

iPhone 12 Pro ile çektiği seri hakkında: “Hepimizin, eşit biçimde kıymetini bilmemiz gereken kadınsı ve erkeksi taraflarımız var. Ben kendimi daha çok bir kız çocuğu üzere hissetmekle bir erkek çocuğu üzere hissetmek ortasında daima gidip geliyorum. Bu projede, her gün karşılaştığımız objeleri fotoğraflamak için renk paletinin cinsiyetlerle en çok ilişkilendirilen iki rengi pembe ve maviyle oynadım. Bu objelerin renkleri birbirine karışıyor ve biraz çizgi dışına çıkıyor. Böylelikle asıl rengin hangisi olduğunu tam olarak anlayamıyorsunuz. Bu akışkanlık fikrini seviyorum. Tıpkı gökyüzünün öğlenden sonra mavi olup gün batımında pembeye dönmesi üzere, beşerler da muhakkak noktalarda kendilerini farklı hissedebilir ve farklı görünebilirler. İnsanların haklı mı yoksa haksız mı, doğal mı yoksa yapay mı olduğu üzerine uzun uzadıya düşünmek yerine onların ve taşıdıkları hoşlukların keyfine varabileceğimizi düşünüyorum. Post yapım sırasındaki tüm düzenlemelerimi yaparken yalnızca iPhone kullandım. Fotoğraflar uygulamasındaki yerleşik ayarlardan yararlanarak genel pürüzleri azalttım, şahsileştirilmiş bir dokunuş eklemek için filtre uyguladım.

Annet de Graaf (Hollanda)

“Merak, bayanlara mahsus bir fazilet ve ne kadar sıkıntı devirlerden geçersek geçelim yoluma devam etmemi sağlayan bir motivasyon.”

Annet hakkında (Instagram): Amsterdam’da yaşayan Annet, on yıldan uzun müddettir sırf iPhone ile fotoğraf çekiyor ve Amsterdam’daki insanlara, yerlere ve olaylara odaklanıyor.

iPhone 12 ile çektiği seri hakkında: “Bir erkek tarafından yaratıldığı halde, Alice Mükemmeller Diyarında bildiğim en yavuz yapıtlardan biri. Küçük Alice hem hayatımda hem de sanatsal çalışmalarımda devamlı yer alan bir figür. Bu fotoğrafların kahramanı olan çağdaş dansçı Camilla Bundel’de de birebir maceraperestliği görüyorum. Bu fotoğrafın yeri olarak Amsterdam’daki Vondelpark’ın en hoş ve en bilge ağacının bulunduğu alanı seçtim. Aklımda dans eden ve tabiatla etkileşim kuran bir bayanın gücünü göstermek vardı. ‘Hey, gururlu bayan, kimsin sen?’ diye soran güçlü bir his. Bir sözden çok bir kutlama. “Amsterdam, mucizevi bir kitap üzere, bana özel bâtın hikayeler barındırıyor. Bense yalnızca iPhone’umu kullanarak bu kitabın sayfalarını açıyorum.”

Anna Aiko (Japonya)

“Çalışmalarımda bilgilerimin yanı sıra öbür bayanların kıssalarını ve kültürlerini paylaşıyorum. Böylelikle birbirimizle bütünleşip bu dünyada tıpkı bir Aile üzere birlik olabiliriz.”

Anna hakkında (Instagram): Japonya ve Fransa üzere Doğu ve Batı kültürleri ortasında büyüyen Tokyo doğumlu Anna Aiko, bir dünya gezgini, iPhone fotoğrafçısı ve Psikoenerji Terapisti.

iPhone 12 ile çektiği seri hakkında : “Dubai üzere fütüristik bir kentte, Bedevi Bayanların tarihiyle ilgili derin sırlar saklı. Bu bayanlar uçsuz bucaksız çöllerde mevsimlerin akışına nazaran seyahat ediyor, toprakla gökyüzü ortasında gidip geliyorlar. Anneden kız çocuğuna aktarılan Gazel tekniği, koyun yününden Bedevi çadırı yahut battaniye örme üzere el maharetleriyle Emirliklerin kültürel mirası korunuyor. Antik çağlardan bu yana misafirperverlik, Arap meskenlerinin en değerli kültürel özelliklerinden biri olmuş. Bir bayan fotoğrafçı olarak bu bayanlarla daha derin bağlar kurma fırsatına sahip oldum. Beni meskenlerinde aileden biriymişim üzere ağırladılar. Bu Arap bayanların yaşantılarının bilinmeyen hoşluklarını keşfetme imkanını buldum. Bütün bunlar bu bayanların ve kültürlerinin gücü hakkında daha fazla bilgi edinmem için bana ilham verdi. iPhone 12’nin hoşlukları ve renkleri bu kadar sanatsal bir biçimde fotoğraflayıp arşivlemesi beni sahiden çok etkiledi. Üstelik Gece modunu kullanarak gece çıplak gözle görebildiğimizden daha da fazlasını fotoğraflayabiliyorum.”

Yasmin Yassin (ABD)

“Kadın olmak, rahat ve kendi gücümüze ve sözümüze kök salmış olmak ve bilhassa tüm bayan kategorileri açısından tam eşitlik için çabalamak demektir.”

Yasmin Yassin Hakkında (Instagram): Bir bilim insanı olarak eğitilmiş olan Yasmin şu anda Minnesota’da yaşıyor ve araştırma geçmişini bir fotoğrafçı olarak yaklaşımına uyguluyor, bahislerini olabildiğince otantik bir halde bağlamak ve yakalamak istiyor. Her bir fotoğrafla, Doğu Afrika kelamlı öykü anlatma geleneğinde bir kıssa anlatıcısının rolünü somutlaştırarak, paylaşılan alanlar ve ortamlarla ilgili olarak yakalananların yaşanmış tecrübelerini keşfediyor.

iPhone 12 Pro ile çektiği seri hakkında: “Kendi İçimde” isimli geliştirdiğim bu fotoğraf serisinin konsepti, mahallî yaratıcıları, kendilerini ve kişiliklerini olabildiğince gerçek biçimde söz etmeleri için şahsî tarzlar ve renk seçimleriyle kendilerini “kendi başlarına” söz etmeye davet etmekti. Bunun bir bayan olmanın ve güçlendirilmiş mahallî bayanların portre ve hareketli imgelerle kendilerini söz etmelerinin yollarını bulmanın bir kutlaması olmasını istedim.” Samimi ve bayanların hareketsiz hoşluğunu ve kendimizi tabir ettiğimiz farklı yolları gösteren gerçeği yansıtan portreler çekmeye çalışmak benim için değerli. Bu seri için öncelikle Telefoto kameraya güveniyordum, bu da bu bayanların her biri için ışıldayan canlılığı ve kişiliği yakalayan samimi bir portre çekmeme imkan sağladı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir