ZENDAYA CİNSİYETÇİ SORULARA KARŞI

Birtakım beşerler Zendaya’yı Disney Channel günlerinden tanıyor, kimileri ise Emmy Ödüllü ‘Euphoria’ serisindeki performansı ile tanıyor olabilirler. Her iki türlü, Zendaya gerçeklere sadık kalmaktan ve hayranlarını şaşırtmaya devam etmekten vazgeçmiyor. Son olarak Netflix’in siyah beyaz ‘Malcolm and Marie’ sinemasında John David Washington ile başrolde oynayan Zendaya birebir vakitte vazgeçemediğimiz bir tarz ikonu! Kısa bir müddet evvel Vanity Fair ile röportaja katılan Zendaya, bir soruya verdiği yanıtının viral olmasından pek de memnun değil!

Süratli hızlı sorulara kısa karşılıklar veren Zendaya’ya bir erkekte aradığı favori özellik sorulmuştu. Açıkça bu sorudan rahatsız olan Zendaya, soruyu düzelterek kelamları cinsiyetsiz hale getirdi. “Bir beşerde ne aradığımı sorsanız?” Diyen Zendaya, cinsiyet ayrımlarının keskin olduğu kelamlardan rahatsız olduğunu lisana getirdi. “Nezaket, bunu tanım etmenin en yeterli yolu değil, ancak birtakım beşerler yalnızca düzgün ve bunu hissedebiliyorsunuz,” diyen Zendaya, “Ve bunu nasıl açıklayacağımı bilmiyorum, ancak sahip oldukları küçük bir kıvılcım var, ya da etraflarında inançta ve memnun hissetmenizi sağlayan küçük özel bir şey. Bunun ne olduğunu bilmiyorum lakin kimi insanlarda bu özellik var ve bu çok özel,” diye ekledi.

Karşılığından sonra bir öbür soru soran Vanity Fair, Zendaya’ya “Peki bir bayanda aradığın özellik nedir?” diye ekledi. “Sanırım birebir yanıtı vereceğim,” diyen Zendaya, Twitter üzerinden hayranlarının takdirini topladı. Cinsiyet basmakalıplarına uymadığı için olumlu tenkitler toplayan Zendaya, bir insanı sevmenin cinsiyeti olmadığını vurguluyor.

Röportaj sırasında Jean Paul Gaultier’den fırfırlı bir bluz giyen Zendaya, 2017’de ise ‘Spider-Man: Homecoming’ sinemasını tanıtırken giysi ve aksesuar markası Daya by Zendaya’yı cinsiyetsiz tasarlama kararı almıştı. “Eğer bir giysi koleksiyonu yapıyorsam, cinsiyetsiz tarzların en hakikat yol olduğunu hissettim,” diyen Zendaya, “Modanın geleceği bu,” diye eklemişti. Daha sonra Elle Amerika’ya bir röportaj veren Zendaya, kıyafetler ile deneysel olduğunu ve yalnızca bayan kıyafetleri ile hudutlu olmak istemediğini söylemişti. “Moda ile oyunlar oynamayı ve kuralları değiştirmeyi seviyorum yahut kurallar ne ki, artık kurallar yok. Moda bundan çok daha büyük ve moda sizi rahat ve özgüvenli hissettiren şeyleri giyebilmek. Bu yüzden bir kıyafetin üzerindeki etiketin ‘erkek’ ve ‘kadın’ ayrımına sahip olması mantıklı gelmiyor,” diyen Zendaya, çocukluğundan beri unisex kıyafetler giymek istediğini eklemişti. “Giymek istediklerimi giymeme müsaade veren ve alışveriş yapmak istediğim yerlere karışmayan ebeveynlere sahip olduğum için çok şanslıydım,” diyen Zendaya, “10 alışverişimden 9’unda erkek kısmından alışveriş yapıyordum. Daima kargo şortları ve hoodieler giyiyordum. Bu benim üniformam haline gelmişti,” diye eklemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir