MEGHAN MARKLE KRALİYET AİLESİ’NE NEDEN ‘FİRMA’ DEDİ?

Meghan Markle ve Prens Harry’nin Oprah Winfrey ile röportajının yeni klibinde Sussex Düşesinin Kraliyet Ailesini ‘The Firm’ (firma) olarak tanımlaması dikkat çekti. Buckingham Sarayının yansıları hakkındaki hislerini anlatan Markle, “Tüm bunların akabinde bu türlü bir şey bekleyebilmelerini anlayamıyorum, Firmanın hakkımızdaki palavraların devam ettirilmesinde oynadığı etkin bir rol varsa, tekrar de sessiz kalırdık,” dedi.

‘Firma’ terimi izleyenler için tuhaf gelse de, uzun müddettir Kraliyet Ailesini takip edenlerin bu kullanımı duyduğuna eminiz. Uzun bir müddettir Kraliyet için kullanılan ‘firma,’ iş gibisi operasyonu, hem sevgiyi hem de eleştiriyi söz ediyor.

Kraliçe II. Elizabeth’in eşi Prens Philip’in de birçok vakit kullandığı ‘firma’ sözü, gazeteci Penny Junor’un ‘The Firm: The Troubled Life of the House Windsor’ kitabında da geçiyordu. “Prens Philip kraliyete ‘firma’ diyor ve tüm kraliyet yöneticilerinin ve güçlü ortaklarının, aile şirketinin prestijini azaltabilecek bir skandal ipucunu bile önlemek için her türlü çabayı göstermeleri gerekiyor,” yazan Junor, tıpkı vakitte sözün Kraliçe II. Elizabeth’in babası Kral VI. Georg’a kadar dayandığını belirtmişti. 1936 ve 1952 yılları ortasında hükümdar olan Kral VI. George, Windsor Meskenini ‘Firma’ olarak tanımladıktan sonra bu söz sık sık kullanılmaya başlanıyor.

New York Times’ın 1996’daki haberine nazaran Kral VI. George, İngiliz Kraliyetini bir aile yerine “Biz bir firmayız,” diyerek anlatmıştı. Kraliyet Ailesinin çalışan üyeleri olan Sussex Çifti, geçtiğimiz sene aldıkları karar ile vazifelerinden ayrılmışlardı. Birkaç hafta evvel ise Buckingham Sarayı tarafından onaylanan bu karar ile Meghan Markle ve Prens Harry resmi olarak ‘firmadan’ ayrıldılar. Prens Andrew’un da isminin skandallara karışmasının akabinde aileden uzaklaşması ile söylentiler, Kraliçe II. Elizabeth’in “güçlü bir 8’li” kurduğu söyleniyor. Prens William, Kate Middleton, Prens Charles, Camilla, Prens Edward, Wessex Kontesi Sophie, Prenses Anne ve Kraliçe II. Elizabeth’in dahil olduğu çalışan kraliyet ailesi üyeleri ortasında Prens Philip, 2017’de emekli olma kararı almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir