‘THE HANDMAID’S TALE’ DÖRDÜNCÜ DÖNEM HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ

Margaret Atwood’un birebir isimli romanından uyarlanan Hulu’nun ‘The Handmaid’s Tale’ serisinin dördüncü döneminin yolda olduğunu öğrendiğimizden beri heyecanımızı gizleyemiyoruz! Emmy’ye aday gösterilen dizi 28 Nisan 2021’de bir gecikmenin akabinde ve biraz kısaltılmış bir dönemle ekranlara geri dönecek.

Pandemi sebebiyle Mart 2020’de yeni dönem çekimlerine orta veren ‘The Handmaid’s Tale,’ Deadline’ın haberine nazaran 13 yerine 10 kısımlık bir dönem ile karşımıza çıkacak. Gösterinin imalcisi, dönemin kısaltılmasının ‘%100 kreatif nedenlerden’ olduğunu söyleyerek, kıssanın çok daha mantıklı ilerlediğini belirtti. Geçtiğimiz Haziran ayında izleyiciler Elisabeth Moss’un düzinelerce çocuğu Gilead’den Kanada’daki inançlı bir yere taşımak için hayatının uğraşını verdiğini görmüştü. Bir sonraki dönemin nereden başlayacağı ve hangi yeni oyuncu kümeye katılacağı hakkında bildiğimiz her şeyi aşağıda görebilirsiniz…

FRAGMAN YAYINLANDI MI?

‘The Handmaid’s Tale’ serisinin dördüncü döneminin birinci imajları geçtiğimiz Haziran ayında yayınlanmıştı. Birkaç yeni çekim ve evvelki dönemlerden montajlar ile bir ortaya gelen fragmanda June karakterinin “Dinlenemiyorum. Kızlarım daha güzelini hak ediyor. Hepimiz daha uygununu hak ediyoruz. Değişim kolay gelmiyor. Bu savaş kendi kendine kazanılmayacak” dediğini duyuyoruz. Birebir fragmanda ise Kumandan Joseph Lawrence (Bradley Whitford) da emsal bir biçimde, “Önümüzdeki birkaç hafta içinde olacaklar bu ülkenin geleceğini belirleyecek” diyor.

Üçüncü dönemin akabinde The Hollywood Reporter’a röportaj veren Miller, “Hannah olmadan gitmeyecek,” diyerek June’un motivasyonunu söylemişti. Birebir vakitte dönemin sonunda gerçekleşen olaylara değinen Miller, “Gilead’ı düşünecek olursak, bu çocuklar kanunların altında. Öteki ailelerdeler ve ebeveynleri var. Onların bakış açısına nazaran, evlat edindiniz ve çocukları ülke dışına uçurdunuz ve kimileri ülke dışından değil… Yani, onların bakış açısından Gilead, bunun üzerine savaşmaya hazır olacak,” demişti.

25 Şubat’ta ful bir fragman yayınlayan Hulu, dördüncü dönem hakkında, “Önümüzdeki 10-bölümlük dönemde June (Elisabeth Moss) korkusuz ve asi bir önder olarak Gilead’a karşı çaba ediyor. Lakin aldığı riskler, beklenmedik ve tehlikeli yeni zorluklar getiriyor. Adalet ve intikam arayışı, onu tüketmek ve en pahalı alakalarını yok etmekle tehdit ediyor” dedi.

ÜÇÜNCÜ DÖNEM NASIL BİTMİŞTİ?

June’un 3. Dönemdeki seyahati, taşınmak ve kızı Hannah’ya bakmak ile ilerliyordu. Bu emeli daha sonra Gilead’daki tüm çocuklara ve Marthas’ın Kanada’ya kaçmasına yardım etmeye dönüşmüştü. Lakin kaçış sürecinde June Kumandan Winslow’u (Christopher Meloni) öldürmüş ve bu arbedede kendi de vurulmuştu. Ağır bir halde yaralanan June, Gilead’a geri dönmek zorunda kalmıştı.

June’un Gilead’dan kaçamamasına üzüldüyseniz, üretimci Miller, bunun hiçbir vakit senaryoda olmadığını söylemişti. “June’a söylenen her şey imkansızdı ancak tıpkı vakitte imkanlıydı. Bunu Gilead’ı en derin noktasından vurarak kanıtlamış oldu,” diyen Miller, “Bence June’un canlı çıkmaya umudu yok, daha çok Gilead’ı yok etmek istiyor,” diye eklemişti.

Bu ortada, Alexis Bledel’in eski yardımcısı Emily, June’un yeni kızı Nichole ile Kanada’ya gitmişti. Eşi ve oğluyla yine bir ortaya gelmesine karşın, tekrar de Gilead’da geçirdiği vakitten beri sarsıntılar yaşamıştı. Serena Joy (Yvonne Strahovski) de dönem sonunda öngörülemeyen pürüzlerle karşılaşmış ve eşi Fred Waterford’u (Joseph Fiennes) Kanada’ya gitmeye ikna ettikten sonra kendi tutuklanmıştı. Serena ayrıyeten, Nichole’nin babasının Fred değil, June’un sevgilisi Nick (Max Minghella) olduğunu öğrenmişti.

DÖRDÜNCÜ DÖNEMİN DİREKTÖRÜ KİM?

Dördüncü dönemin birçok gizem dolu! Lakin bilinen bir şey var, o da Moss’un direktörlük yapacağı! Kamera karşısından gerisine geçmeye hazırlanan Moss, dördüncü dönemin üçüncü kısmını yönetecek. “Partnerlerim Bruce Miller ve Warren Littlefield’ın bana bu fırsatı verdikleri için ve tüm yapımcılarımızın, Hulu ve MGM’in dayanağını aldığım çok heyecanlıyım,” diyen Moss, The Hollywood Reporter’a yaptığı açıklamaya, “Bu benim için çok manalı ve bu sorumluluğu çok ciddiye alıyorum. Son üç yıldır bu gösterisi yönetmek ve imalini üstlenmek çok hoştu ve direktörlerimizden çok şey öğrendim. Bu yeni perspektiften iş arkadaşlarımla çalışmayı denemek için sabırsızlanıyorum zira dünyadaki en yeterli oyuncu takımına ve gruba sahip olduğum için şanslıyım. Tek manim, duyduğum kadarıyla başroldeki oyuncu çalışırken inanılmaz derecede talepkar olabilir. Bana baht dileyin,” diye ekleyerek kendini tiye aldı.

DÖRDÜNCÜ DÖNEMDE YENİ İSİMLER VAR MI?

Moss, Bledel, Fiennes, Strahovski, Minghella, Whitford, Samira Wiley, Ann Dowd, O-T Fagbenle, Madeline Brewer ve Amanda Brugel üzere birçok oyuncu dördüncü dönem için ekranlara geri dönüyor. Üçüncü dönemde Mark Tuello karakterini canlandıran Sam Jaeger ise bundan sonra ‘The Handmaid’s Tale’ serisinin devamında da yer alacak.

Dördüncü dönemde takıma dahil olan yeni isimler de var! Daha evvel ‘Gifted’ ve ‘The Haunting of Hill House’ üzere üretimlerde yer alan McKenna Grace, Deadline’ın haberine nazaran Komutan’ın genç eşi Mrs. Keyes karakterini canlandıracak.

DÖRDÜNCÜ DÖNEM NE VAKİT YAYINLANACAK?


Variety’nin haberine nazaran dördüncü dönemin özgün olarak Sonbahar 2020’de vizyona girmesi gerekiyordu. Lakin birçok yapım üzere pandemi sebebiyle ertelenen ‘The Handmaid’s Tale’ serisi planlananın tersine Nisan 2021’de yayınlanacak. “Bir televizyon serisi İnsanların hayatından daha bedelli değil,” diyen Moss, “Herkes sete geri dönmek istiyor zira yaptığımız işi çok seviyoruz ve birebir vakitte ailelerine ve kendilerine bakması gereken beşerler var. Yapımcılarımız grubumuz için bir fon açtı, tüm bunlar cebimizden çıkıyor ve büyük şirketler ile alakası yok. Buna çok fazla para yatırdık ve takımımıza bu süreç boyunca dayanak olduk. Ancak her şeyi inançlı ve sağlıklı bir halde yapmamız gerekiyor ve bunu çözmeye çalışıyoruz. Tüm bunlar çok yeni, hepimiz birebir gemideyiz,” diye ekleyerek, ertelenen çekim tarihleri hakkında konuşmuştu.

Deadline’ın haberine nazaran serinin dördüncü dönem çekimleri Eylül’ün ortasında Toronto’da devam etti. Bruce Miller’ın Şubat ayında yaptığı konuşmaya nazaran, dördüncü dönem için en zorlayıcı şeylerden biri Kanada’daki 14-günlük karantina olmuş. “Bazı insanları kısımlardan farklı tutmak zorunda kaldık zira takvimlerinde yer yoktu,” diyen Miller, “Sahnelerde ve yerlerdeki kişi sayılarını azalttık, nerede çekeceğimiz çok sorun oldu zira istediğimiz şeylere ulaşmak çok daha zordu. Bazen kameranın önünde beş kişi oluyordu bazen ise kameranın önünde 20 kişi oluyordu. Bu yüzden tüm dönem boyunca senaryoda ve kıssada değişimler yapmak zorunda kaldık,” diye ekledi.

DÖRDÜNCÜ DÖNEMDE FİNAL Mİ YAPILACAK?

‘The Handmaid’s Tale’ serisinin hayranlarına Âlâ haber! Pandemi sebebiyle çekimler ertelense de ‘The Handmaid’s Tale’ serisini son görüşümüz olmayacak. Yeni dönemlerin yanı sıra diğer bir seri planlayan Hulu, Atwood’un 2019’da yazdığı bir diğer romandan uyarlanıyor. “Dördüncü dönemin final olmasını planlamadık lakin tıpkı vakitte bizi 15 sene ileri götüren Margaret Atwood’un kitabı ‘The Testaments’ için de planlarımız var,” diyen üretimci Warren Littlefield, “Dördüncü dönemde biteceğini görmüyoruz lakin dürüst olmak gerekirse kesin bir kararımız yok. Lakin bence çıtayı yüksek tutmak istiyoruz ve seyircileri daha fazla isteyerek bırakmak makûs bir fikir değil ve böylelikle ‘The Testaments’ uyarlamasına ilgi çekebiliriz,” diye eklemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir