THE GREAT GATSBY ANİMASYON SİNEMASI OLUYOR

Scott Fitzgerald’ın ünlü yapıtı “The Great Gatsby”yi 95 yıldır koruyan hakların son bulması, ünlü müellifin romanının yasal olarak halka açılmasına neden oldu. Böylece, telif fiyatı ödemeksizin romanın sinemaya, diziye ya da operaya dönüştürülmesi için üretimciler süratle harekete geçmeye başladı. Ünlü müellifin klasik haline gelen romanını animasyon sineması olarak beyaz perde de görmeye hazır olun zira DNEG Feature Animation bunun için birinci tohumları attı.

İmal şirketi yaptığı görüşmeler sonucunda, sinemanın direktör koltuğuna Wiliam Joyce’un oturacağını açıkladı. Şu anda sanal yapım tekniklerinin kullanıldığı “Mr. Spam Gets a New Hat” üzerine çalışan ünlü direktör ve üretim şirketi, çekimlerin tamamlanmasının çabucak akabinde “The Great Gatsby” için çalışmalara başlayacak. Joyce izleyiciyi, bildiğimiz “The Great Gatsby”den daha farklı bir dünyanın beklediğini belirtirken yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı : “Gatsby’nin gücü Fitzgerald’ın kuvvetli kaleminden geliyor. Bu vakte kadar üretimciler Gatsby için yaptıkları sinemalarla bize canlı bir görsel gösteri yaşattı ancak bilmedikleri bir şey var. Sinema birinci sefer animasyon olarak vizyona gelecek, bu yenilikle roman farklı bir boyut kazanacak.”

2011 yılında direktörlüğünü üstlendiği “The Fantastic Flying Books of Mr.Morris Lessmore” kısa sinemasıyla Oscar’ı kucaklayan Wiliam Joyce’un, bahis bakımından aşina olduğumuz yapıtı animasyona nasıl yansıtacağını şimdiden merak etmeye başladık. Haliyle ünlü direktörün 10 sene sonra, Oscar mükafatlarına gözünü dikip “The Great Gatbsy”le ödül sayısını ikiye çıkarıp çıkarmayacağı sorusu akıllarda dönmeye başladı. Animasyon sineması, yalnızca ünlü bir direktöre değil yanında bilinen bir senariste de sahip! “The Great Gatsby” animasyonunu, “The Invention of Hugo Cabret” isimli kitabıyla tanıdığımız Brian Selznick kaleme alacak. Hatırlarsanız, kalemi güçlü ismin bu kitabı “Hugo” ismiyle sinemaya uyarlanmıştı. Asa Butterfield, Chloe Grace Moretz ve Ben Kingsley üzere sevilen oyuncuların yer aldığı sinema, IMBD’den aldığı 7.5/10 ile 2011’in başarılı yapımları listesine ismini yazdırmakla kalmamış, 2012 Oscar Ödül Merasimi ve Altın Küre’de birçok kolda mükafata sahip olmuştu.

Fitzgerald’ın “The Great Gatsby” romanı 1926’dan beri birçok sefer sinema perdesi ve televizyon ekranındaydı ve bu özelliğiyle yapıtın zamansızlığını bize ispatlar oldu. 1920’lerin cümbüşü “Amerikan Rüyası’nı” olduğu üzere yaşatan, dışarıdan büyüleyen lakin içeriden çöken ömürleri anlatan yapıtı, sinemada yanlışsız biçimde ele almak hayli güç olsa gerek. Lakin, 2016 yılında vizyona giren ve yapıtla tıpkı ismi taşıyan “The Great Gatsby” sineması bu zorluğun üstesinden muvaffakiyetle gelmişti. I.Dünya Savaşı sonrasında Amerika’nın görkemli hayatların ve yoksulluğun içine sıkışmış atmosferini koruyan romanı bize geçirmeyi başaran sinema, oyuncu takımıyla da isminden sıkça kelam ettirmişti. Kuşkusuz, Leonardo Di Caprio ve Carey Mulligan ikilisi başrolü paylaşarak gösterdikleri oyunculuk performansıyla mükemmeller yaratıyordu. İkilinin gözle görülen ahengi bizi mest etmeye de yetmişti. Sinema, gerek yer seçimleri gerek kostümlerle o devri en âlâ biçimde yansıtıyordu. O denli ki, birebir sene en âlâ kostüm kısmında Oscar mükafatına layık bile görülmüştü. Kostümlerin yanı sıra, müzikler de birebir ihtimamla seçilmişti. 1920’lerin yarattığı büyüyü müziğin içimizde uyandırdığı duyguya kapılıp hissedebiliyorduk. Baz Luhrmann uyarlaması ile vizyona gelen sinema, bu açıdan bölüme hoş bir örnek olmuştu.

Fitzgerald’ın “The Great Gatsby” romanı birinci sefer animasyon sineması olarak seyirciyle buluşacak. Bu yeniliğin yapıta nasıl bir boyut kazandıracağını sizin üzere biz de çok merak ediyoruz lakin şimdilik beklemekten diğer talihimiz yok. Yeni ayrıntılar edininceye kadar beklemede kalın!

Yazı: Zülal Ayyüce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir