DOLCE & GABBANA DEFİLESİNDE ROBOTLAR VAR!

Rengarenk defileleri ile her dönem heyecanla beklediğimiz Dolce & Gabbana, bu sefer farklı bir halde şaşırttı. Yeni bir devrin açılışını yapan Dolce & Gabbana, Istituto Italiano di Technologia (IIT) ile bir ortaya gelerek, fütürizmin çok yaklaştığının altını çizdi. Seyircisiz gösterisinde modeller ile birlikte robotlar kullanan Dolce & Gabbana, ‘Uzay Yolu’ serisini aratmayan karelere imza attı. IIT’nin hizmet robotikleri ve Yapay Zeka alanındaki son derece uzmanlaşmış araştırmasının bir sonucu olan iCub ve R1 çok fonksiyonlu insansı robotları kullanan Dolce & Gabbana, perde gerisinden denetim edilen gösterinin merkezinde robotları bir sanat yapıtı olarak gösterdi.

Dünyanın çok daha dijital olduğu son periyoda göz kırpan Dolce & Gabbana, yapay zeka ve artırılmış gerçeklik konusuna ağırlaşacağının sinyallerini vermiş oldu. Tüm eğlenceli fütüristik dokunuşları ele alan İtalyan marka, Technicolor grafiti dizaynları ve ışıltılı malzemeleri ile unutulmaz bir gösteriye imza attı. Neon yırtıcı desenler, hologramlar ve zırhlı giysiler ile robotlara gönderme yapan Dolce & Gabbana, ikonik taçlarını bile eksantrik bir halde güncelledi!

Her vakit denildiği üzere ‘geçmişi bilmeden geleceğe bakamazsınız’ kanısını doğrulayan Dolce & Gabbana, arşivlerindeki korselerden ve vatkalı ekip elbiselerinden yararlandı. 90’lar modasından birtakım tarzları ödünç alan Dolce & Gabbana, geçmiş ve geleceği buluşturan bir koleksiyon hazırladı.

“İnsanın zekasının ve kararlılığının, kendi tecrübelerinden öğrenebilen ve tıbbi, çevresel ve toplumsal alanlarda kullanılabilen yeni zeka biçimlerine nasıl hayat verebileceğini düşünmek inanılmaz,” diyen Domenico Dolce & Stefano Gabbana, “Moda her vakit birbirinden çok uzak olabilen dünyaların bir ortaya gelmesinin sonucu olmuştur: şayet teknoloji hakikaten beşere, onun gereksinimlerine ve tutkularına hizmet ediyorsa, o vakit bir zanaatkar ve bir robot bir ortada var olabilecektir,” diye ekleyerek teknolojik defileleri hakkında bir basın açıklaması yaptılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir