CHLOE ZHAO ALTIN KÜRE TARİHİNE GEÇTİ

Chloé Zhao, ‘Nomadland’ sineması ile Altın Küre Ödüllerinde ‘En Düzgün Yönetmen’ mükafatını alan birinci Asyalı bayan oldu. 1984’te ‘Yentl’ sineması ile ‘En Âlâ Yönetmen’ mükafatını alan Barbra Streisand’den 37 sene sonra bir bayan direktör bu mükafatı almış oldu. Altın Küre tarihine bakacak olursak ‘En Düzgün Yönetmen’ kategorisinde ödül alan tek Asyalı sinema direktörü Ang Lee olmuştu. ‘Crouching Tiger, Hidden Dragon’ sineması ile 2001’de ‘En Güzel Yönetmen’ mükafatını alan Lee, daha sonra ‘Brokeback Mountain’ ile 2006’da birebir mükafatı almıştı.

Daha evvel National Society of Sinema Critics, Los Angeles Sinema Critics Association ve New York Sinema Critics Circle üzere kurumlardan ‘En Âlâ Yönetmen’ mükafatları alan Zhao’nun Altın Küre’deki muvaffakiyetinin akabinde Oscar Ödüllerinde de ödül alabileceğini kestirim ediyor.

Bu sene ‘En Uygun Yönetmen’ ödül adayları konusunda da tarihe geçen Altın Küre, tıpkı kategoride birinci sefer üç bayanı aday gösterdi: ‘Nomadland’ direktörü Zhao, ‘One Night in Miami’ direktörü Regina King ve ‘Promising Young Woman’ direktörü Emerald Fennell. Üçüncü üretimi ‘Nomadland’ sinemasından öne 2015’te ‘Songs My Brothers Taught Me’ ve 2017’de ‘The Rider’ sinemalarının direktörlüğünü üstlenen Zhao, 2021’de Angelina Jolie’nin de yer aldığı ‘Marvel’s Eternals’ sinemasının imalini üstleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir