SAÇ BAKIMI İÇİN EFSANEVİ 4 DOĞAL TANIM

Bizim için hayli soğuk geçen karlı günlerde, saçlarımız hava değişimine adapte olmak için adeta savaşıyor. Bilhassa bu devirde, birçoğumuz saç kuruluğundan ve buna bağlı olarak oluşan cansızlıktan şikayetçiyiz. Yaz aylarında denize girip çıkarken kış aylarında ise keskin soğuya karşı koyarken bu durumdan muzdarip oluyoruz. Saç kremleri, özel serumlar ve yağlara sarılıp, tahlili onlarda aramaya başlıyoruz fakat bu formda de kâfi randımanı almadığınızı hissediyorsanız kaygı etmenize gerek yok. Yıpranmış saç derisinden arınmak ve doğal sistemlerle saçımızın gereksinim duyduğu nemi karşılamak pek mümkün! “Ne yapsam yarar etmiyor, satın almadığım eser kalmadı.” diyorsanız, saç bakımınız için size önerdiğimiz efsanevi 4 doğal tarife göz atın.

Yumurta- Zeytinyağı Maskesi: Kuru Saçlara Canlılık Kazandırıyoruz

Gereçler:

 • 2 adet yumurta sarısı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yumurta sarısının saçlarınızda oluşturduğu mucizevi etkiyi biliyor musunuz? Yumurta sarısının içeriğinde bulunan protein ve lesitin, saçı kökten uca güçlendirir birebir vakitte saç kuruluğu sorunlarına karşı birebirdir. Maske sonrasında saçlar inanılmaz bir direnç kazanır, yumuşar ve güçlenir. Yumurta maskesini hazırlamak ise pek basit! Gereksiniminiz olan tek şey 2 adet yumurta sarısı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı. Her ikisini tıpkı kaba boşalttıktan sonra güzelce karıştırın ve karışımın üzerine 1 fincan su ek ederek saçlarınıza uygulamaya başlayın. Bunu yaparken bir taraftan da saate bakın, maskenin saçınızda tam 20 dakika kalması gerekiyor. 20 dakikanın sonunda, ılık suyla durulayın. 15 gün aralıklarla maskeyi uyguladığınızda, gözle görülür değişimi fark edeceksiniz.

Muz-Bal Maskesi: Bitkin Saçlara Güçlü Tesir

Gereçler:

 • 1 adet muz
 • Yarım yemek kaşığı bal
 • Hindistan cevizi yağı
 • Gül suyu

“Yorgun bir saç imal var bir türlü güçlendiremiyorum.” diye yakınıyorsanız, bu tarifle kendinize uzak olarak gördüğünüz gür saçlara merhaba deyin. %75 oranında su içeren muz, saçlarımız için aslında kusursuz bir besin! Muz A, E ve C vitaminleriyle, saçın ince görünümünü güçlendirir ve zayıflığını ortadan kaldırır. Ayrıyeten muz, potasyum ve antioksidan bakımından da epey zengindir. Bu maske içerisinde yer alan bal ve Hindistan cevizi yağı, saçları nemlendirirken parlaklık kazandırır.

Öncelikle, 1 tam muzu blenderdan geçirin ve üzerine hindistan cevizi yağı ve gül suyu ekleyin. En son balı koyarak, yumuşak ve kremsi bir macun kıvamına gelecek biçimde karıştırın. Bu tanımı uygulamadan evvel, saçlarınızın pak olması gerekiyor bu nedenle birinci olarak saçınızı şampuanlayın ve kurutmadan nemli bırakın. Saç boyama fırçası yardımıyla, saç diplerinizden başlayacak biçimde tabandan uca karışımı uygulamaya başlayın. Saçlarınızdaki aromanın kokusu sizi sizden alacaktır. 20-30 dakika beklettikten sonra durulayıp kurutun.

Aloe Vera-Badem Yağı Maskesi: Saç Dökülmelerine Son

Gereçler:

 • Aloe Vera Bitkisi
 • Badem Yağı
 • Yarım olgun avokado

Saç dökülmesiyle başa çıkmak sıkıntı lakin artık bir tahlili var! Gerek mevsim değişimlerinden gerekse vitamin eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi günümüzde herkesin keder yandığı bir sorun haline geldi. Bunun için özel üretilen eserler bile sıkıntımızı çözmeye yetmedi. Deva artık Aloe Vera ve badem yağı maskesinde! Aloe Vera, son günlerde yararlarıyla duyduğumuz bir bitki. En büyük yararını ise saçlar üzerinde gösteriyor. Aloe Vera içeriğindeki A,B,C ve E vitaminleri saçtaki meyyit hücreyi yok eder ve saç dökülmesini önleyerek saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Materyaller içinde bulunan avokado ise amino asit bulunduran bir meyvedir. Saça yüksek düzeyde protein depolar ve saçta var yorgunluğunu giderir.

Bu maskeyi üç eserle hazırlıyoruz, bize gerekenler : Aloe Vera Bitkisi, Badem Yağı ve Yarım Avokado. Birinci olarak avokadoyu püre haline gelinceye kadar eziyoruz. Üzerine, 2 yemek kaşığı kadar badem yağı döküyoruz. Badem yağı avokadonun içine nüfuz edene kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Sonrasında aloe vera bitkisinin 2 yaprağını koparıp, içinde bulunan posayı kaşık yardımıyla bir kaba koyuyoruz. Badem yağı ve yarım avokadoyu üstüne döktük mü tamamdır. Karışımı nemli ve pak saçlarımıza uygulayıp 2 saat bekletmemiz yeterli! Haftada bir uygulamayla, saçlarınızın eski sıklıkta dökülmediğini göreceksiniz.


Ada Çayı Maskesi : Kepekten Kurtuluyoruz

Gereçler :

 • 1 yemek kaşığı kekik
 • 1 yemek kaşığı nane
 • 1 yemek kaşığı ada çayı
 • Yarım bardak limon suyu
 • 2 kısım ısırgan otu

Bayan ve erkeklerin saç konusunda yaşadığı ortak rahatsızlıktan bir oburu kepeklenme. Bu sorun, saç bakım eserlerini fazla değiştirmekten ya da yetersiz beslenmekten ötürü ortaya çıkabilir. Ancak kepek oluşumunun altında yatan temel neden saç diplerimizin kurumasıdır. Kuruyan saç derisi pul pul dökülerek kepeği oluşmasına sebebiyet verir. Bilhassa kepeklenme sorunu yaşıyorsanız kimyasal eserlerden çok doğal metotlara yönelmelisiniz. Az eserle inanılmaz tesirli bir maske yapmaya hazır mısınız?

Bu maskede bitkilerin efsanevi gücüne teslim oluyoruz. Aktadan satın aldığımız kekik, nane, adaçayı ve ısırgan otunun üzerine kaynattığımız sıcak suyu ekleyip yarım saat kadar dinlenmeye bırakın. Bu müddetin sonunda geldiğinizde, üzerine yarım bardak limon suyunu ek ederek karıştırın. Son olarak, saç diplerimize masaj yaparak karışımı yedirin. 10 dakika saçınızda bekletip, soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Maske sonucunda kuru saç derinizi nemlendiğini ve pullu görünümün yok olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Hazırlayan: Zülal Ayyüce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir