28 YILLIK MÜZİK BİRLİKTELİĞİNİN SONU

Elektronik müziğin Fransız ikilisi Daft Punk, 1993 yılında Guy Manuel de Homem-Christo ve Thomas Bangalter tarafından Paris’te doğdu. Başlarda, müziklere vokalsiz cover yaparak dala giren küme, daha sonra Progressive House, Funk, Electro, Techno ve Hip Hop’la dünyasına adım atarak karışık müzik üsluplarını harmanlayan kesimler çıkardı. O periyotlarda, tek bir müzik stiline kitlenen kesimler duymaya alışık olduğumuzdan kümenin benimsediği elektro-pop ezgiler kulağımızda farklı ve güzel bir tını bırakıyordu. Hakikaten ikili bu süreç içerisinde kolları sıvayarak, uzun bir single hazırlığına girdi. Küme 1993’te “The New Wave” ve“Da Funk” singlelarıyla başarılı bir satış sayısına ulaşarak, tüm dünyada ismini duyurmayı başardı.

İlgiyle karşılanan iki single’ın akabinde, emin adımlarla albüm çıkarma maksadına yanlışsız yol alan Daft Punk, yıllar 1997’yi gösterdiğinde “Homework” albümünü hayranlarıyla buluşturdu. Yeniden beklenen oldu. Albüm tek bir haftada piyasaları alt üst ederek, en çok satın alınanlar listesinde birinci sıraya oturdu. Kümenin ünü yalnızca Fransa’yla hudutlu kalmıyordu, artık dünyanın her bir tarafından dinleyiciye ulaşmışlardı. Dinleyiciye kazandırdıkları his bize o denli hoş geçiyordu ki, yeni modüllerin heyecanını çabucak içimizde yaşamaya başlıyorduk.

Beklentileri ziyadesiyle karşılayan albümle mesleklerinin tepesine oturan küme, doruktaki galibiyetini keskin çizgilerle belirlerken “Around The World” single ile 90’ların klasikleri ortasındaki yerini aldı. O devirlerde, Daft Punk modülleri herkesi resmen tesiri altına almıştı. Ne varki ikili birinci vakitlerde, bütün röportajlara ve canlı performanslara maske takarak çıkıyordu. Nedeni herkes tarafından merak edilirken, kümenin üyeleri bir açıklama yapmayı tercih etmemişti ta ki yeni albümleri çıkana kadar! 1993’den 1997’ye kadar saf elektronik müzikler yapan küme, 2001 yılında elektro-pop eğrisine dönerek “Discovery” albümününü sundu. Albümün sunulmasıyla, artık sahneye yalnızca maskeyle çıkmıyorlardı. LED efektli metal kaskların yanında, baştan aşağıya büründükleri robotik kostümler onları daha eşsiz kılıyordu. Kümenin üyesi Thomas Bangalter bir röportajında bahse şu sözlerle açıklık getirdi : “Doğrusu bu kostümleri giyiyor olmamızın tek nedeni çekingenliğimiz. Lakin bunlar, beklemediğimiz bir halde dinleyicilerimizi heyecanlandıran öğeler oldu. Bu kostümlerin içerisinde kendimizi harika güçleri olan sıradan çocuklar üzere hissediyoruz ve bu bize keyif veriyor.”

“Discovery” albümünde yer alan “Harder, Betteri Faster, Stronger” , “Veridis Quo”, “One More Time” müzikleriyle bir sefer daha elektronik müzik dünyasındaki varlığını kanıtlayan küme, sonraki yıllarda beklenin tersine yükselişten düşüşe geçmeye başladı. İkili yeni albümleri “Human After All” için tam 4 yıl bekledi. Çünkü, son hız devam eden müzik mesleklerini bırakarak 4 yıl sessizliğe gömülmeleri ulaştıkları kitleyi kaybetmelerine neden olmuştu. Haliyle albüm, beklenen liste muvaffakiyetini elde edemedi. Küme devayı, en güzel kesimlerini bir ortaya topladıkları “Musique 1993-2005” albümünü çıkarmakta buldu. Böylece ikili, yeni müziklerin yanında eski modülleriyle kendilerini sevenlerine hatırlatmak istedi. O denli de oldu. Dinleyici olarak, o vakitlere dönerek modüllerin büyüsünü yitirmediğini gördük, kümesi özlediğimizi farkına vardık. Daft Punk bu yolla, şöhret basamaklarını tekrardan bir bir çıkmaya başlamıştı. Kaldıkları yerden devam etmeye kararlı olan ikilinin ününe ün katması ise 2013 yılında oldu.

Hepimiz yalnızca yeni bir albümün geleceğini biliyorduk. Titizlikle sürdürülen gizemli bir pazarlama kampanyasının eseri olan bu albüm, hayranların kaybettikleri heyecanını tazeliyordu. Tek bildiğimiz, Daft Punk’a albümde birçok ünlü ismin eşlik edeceğiydi. Fakat, albümle ilgili hiçbir ayrıntı sızdırılmıyordu bu nedenle bilgilerin doğruluğundan emin değildik. Bilbordları süsleyen afişlerin gerisinden yayınlanan 10 saniyelik albüm tanıtımı, merakımızı bir nebzede olsa gidermeye yetmişti. Bilhassa o dönemki Coachella Festivali’yle, albüme dair birçok ayrıntı gün yüzüne çıkmıştı. Geldi gelecek diye beklerken, Daft Punk, 2013 Mayıs ayında Columbia Records, Sony Music etiketiyle “Random Access Memories” yayınladı. Bizi bekleyen bir sürpriz vardı. “Happy” müziğiyle müzik listelerini titreten Pharrell Williams, bu sefer “Get Lucky” ve “Lose Yourself to Dance” modüllerinde Daft Punk’a eşlik ediyordu. Pharrell Williams’ın yanı sıra, Strokes’un solisti Julian Casablancas ile yaptıkları “Instant Crush” müziği albüme damgasını vurdu. Lansmanda ünlü kümeye, Fransız markası Saint Laurent’ın koleksiyonu eşlik ediyordu. Anlayacağınız, lansmandan evvel her bir ayrıntı incelikle düşünülmüştü.

Daft Punk birebir sene, Amerikan müzik sanayisinin en saygın mükafatları kabul edilen Grammy ödüllerinde beş kısımda ödül kazanarak geceyi büyük bir muvaffakiyetle kapattı. İkilinin “Random Access Memories” isimli albümü, yılın en uygun albümünün yanısıra en yeterli dans / elektronika albümü ve en güzel düzenlenmiş albüm kısımlarında da Grammy’ye layık görülürken, albümde Pharrell Williams ve Nile Rodgers’la birlikte seslendirdikleri ” Get Lucky” isimli müzik da en yeterli kayıt ve en düzgün ikili ya da küme performansı kısımlarında ödül kazandı.

Ödüllerle dolu başarılı çıkış sonrasında 4 sene tekrar kendi kabuğuna çekilen ikili 2017 yılında Grammy ödüllerinde The Weeknd’in performansında kendisini gösterdi. 2017 yılında, The Weeknd’le “Starboy” ve “I Feel It Coming” müziklerinde bir arada çalışan Daft Punk, 28 yıllık müzik seyahatlerine 12 Grammy adaylığı, 6 ödül, 4 stüdyo albümü, 2 belgesel, bir sinema, 2 canlı albüm ve bir soundtrack sığdırdı.

Son devirlerde ikilinin mesleklerini noktalayacağına dair duyumlar alıyorduk. Hatta, halka alakalar sorumlusu Kathryn Frazier geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kümenin yollarını ayırmaya karar verdiğini duyurmuştu. “Gerçekten ayrıldılar mı?” sorusunı aklımızdan atamazken, ikili 2006 üretimi Electroma sinemalarından alınan “Epilogue” başlıklı görüntüyle dün resmi ayrılıklarını duyurdu. Hayranlarını ıstıraba boğan görüntünün akabinde, kümenin üyelerinden ayrılma nedenlerine ait ferdî açıklama şimdi gelmedi.

Öyleki, biz yeni albüm duyurusu beklerken gelen bu veda haberi üzerine kederimizi gizleyemeyip kendimizi birkaç gün Daft Punk müzikleriyle izole edeceğimiz aşikar! Ancak şunu unutmamak lazım; elektronik müzik dünyasından iz bırakan bir Daft Punk ikilisi geçti. Mesleklerine son verselerde, “Daft Punk” ismi müzik piyasasına kıymet kazandıran eşsiz modülleriyle her vakit yaşamaya devam edecek.

Yazı: Zülal Ayyüce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir