PAK HOŞLUK TABİRLERİ NE MANAYA GELİYOR?

Piyasa araştırma şirketi NPD nazaran 2020’de lüks hoşluk eserlerinin satışı %14 düşerken, pak hoşluk eserleri satışı %11 arttı. Ayrıyeten lüks cilt bakım eserleri satışı %5 artarken, pak cilt bakım eserlerinin satışı %29 arttı. Popülaritesindeki bu artışla birlikte, pak hoşluk kavramları, artık anlamanın sıkıntı olduğu bir noktaya geldi. Fakat şuurlu tüketici olmanın bir kesimi da şuurlu satın alma kararları vermektir. Öyleyse, pak hoşluk denilen bu özel lisanı açıklığa kavuşturmamıza yardımcı olalım. Böylelikle kendiniz için en uygun seçimleri yapmaya devam edebilirsiniz.

PAK İÇERİK

Pak sözü, markalar tarafından tartışmalı yahut inançlı olmadığını düşündükleri belli içerikleri içermeyen eserleri belirtmek için kullanılır. Örneğin paraben yahut SLS. Pak hoşluk eserleri, doğal içerikleri tercih etme eğilimindedir. Tıpkı vakitte beşerler ve gezegen için inançlı kabul edilen sentetikler de içerebilir. Burada baş karışıklığı yaratan nokta, istenmeyen içeriklerin üniversal olarak kabul edilmiş bir listesinin ve fikir birliğinin olmamasıdır.

Eserlerinin içinde ve dışında bırakmayı seçtikleri içerikler konusunda şeffaf olan bir pak eser onay mührü, satın alırken sizi ve gezegenimizi korumak için efor sarf ettiğinizin gösteren uygun bir yoldur. Rastgele bir kuşkunuz varsa, kuşkulu materyalleri kendiniz araştırın. Böylelikle bedeninizde kullanmayı seçtiğiniz şey üzerinde tam denetime sahip olursunuz.

TOKSİK OLMAYAN (NONTOXIC)

Toksik olmayan diyerek, insanlara ziyanlı olmayan eserler tanımlanır. Pak kavramında farklı olarak, gezegenle ilgili olan ziyanlı bileşenlere atıfta bulunmaz. Bu da onu temizden daha az kesin bir kategori haline getirir.

Klasik hoşluk eserlerinde, insanlara ziyanlı olarak kabul edilecek bileşenlerin birçok yüksek ölçüde kullanılıyor. Örneğin, sıklıkla kullandığımız rujlar, rimeller ve allıklar silikon içermektedir. Bu içerik olmadıkça bedenimize toksik husus de almamış oluruz.

ORGANİK

Organik, pak hoşluk alanında mevcut olan ve devlet tarafından sertifikasyona sahip tek tabirdir. Ziyanlı pestisitlerin ya da öbür bir ismiyle ziyanlı organizmaları öldürmek için kullanılan ilaçların kullanılmadan üretildiği içerikleri anlatır. Organik etiketler, eserin en az %95 organik içerik içerdiğini gösterir.

Organik sertifikasyonu alan eserlerde, içerik listesindeki organik içerikleri denetim edin. Ayrıyeten, eser hakkında son bir karar vermeden evvel kullandıkları unsurlar hakkında derinlemesine bilgilere sahip olmak için internet sitelerini de denetim edebilirsiniz.

DOĞAL

Doğal, ekseriyetle organikle birebir anda yahut birbiri yerine kullanılır. Doğal eserler, içerikleri asgarî değişime uğramış tabiattan elde edilen eserlerdir. Fakat “değişikliklerin” ve “minimum” ölçü nedir diye belirtilmemiştir.

Bir unsurun doğal olması daha inançlı yahut sağlıklı olduğu manasına gelmez. Örneğin zehirli sarmaşık doğaldır ve bazen eserlerde kullanılır. Lakin, bu eseri yüzümüzde kullanmak istemeyiz. Aslında doğal eser arayışımızda organik sertifikasyon, ziyanlı pestisitlerin kullanılmaması manası taşır. Siz yeniden de araştırmanızı yapıp hangi doğal eserlerin size güzel geleceğini araştırın!

ETRAF DOSTU / YEŞİL

Evvelki kavramlar yüklü olarak beşerlerle ilgili olan içerik güvenliğiyle ilgili olsa da etraf dostu ve yeşil etiketli eserler özellikler etraf üzerinde çok az yahut hiç ziyanlı tesire sahip olacak biçimde tasarlanmıştır. Bu süreçte eserin nasıl yapıldığı, neyden yapıldığı, nasıl paketlendiği ve nasıl teslim edildiği dikkate alınmalıdır. Hoşluk sanayisinde bu kavramlar hakkında rastgele bir düzenleme olmadığından, üstte sorulan soruların bir ya da iki adedini karşılaması etraf dostu ve yeşil olarak etiketlenmesini sağlar.

Bu durumda yapacağınız en güzel şey, yeşil olarak isimlendirilen markaların sıkça sorulan sorular sayfasına ve çevresel girişimcilik ismine yaptığı şeylere bakmak olacak. Böylelikle şuurlu bir tüketici ve etrafa daha hassas bir birey olursunuz.

VEGAN VE / YAHUT ZULÜM İÇERMEYEN

Vegan ve zulüm içermeyen (cruelty free) kavramlarını incelemek güzel olacaktır. Bir vegan eser, hayvan kaynaklı rastgele bir bileşen yahut yan eser içermez. Vegan kavramı bazen cruelty free eserlerle karıştırılsa da aslında farklıdır. Zulüm içermeyen ibaresi, bu eserin hayvanlar üzerinde test edilmediği manasına gelir.

Hoşluk rutinimizin üretiminde hiçbir hayvanın ziyan görmediğinden emin olmak istiyorsak hem vegan hem de cruelty-free eserler aramak en uygunudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir