LUPİN’İN AKABİNDE KESİNLİKLE İZLEMENİZ GEREKEN 5 SİNEMA

Dizi ve sinema kesiminin 2021’e ışık süratiyle girmesiyle, Netflix imzalı üretimler ortasında isminden sıkça kelam ettiren Lupin, 8 Ocak 2021’de platformda yerini aldı. Dizi seyirciyle buluştuğu günden bu yana, Fransa’nın yanı sıra Türkiye, Almanya, İtalya ve İspanya üzere ülkelerde birinci sıraya yerleşerek tam 70 milyon kişi tarafından izlendi ve elde ettiği bu sayıyla “The Queen’s Gambit” ve “Bridgerton’ı” resmen solladı. Intouchables sinemasıyla üne kavuşan Omar Sy, Twitter’dan yaptığı paylaşımda yaşadığı gururu şu sözlerle lisana getirdi : “ 70 milyon, bu çılgınlık. Lupin’in bu kadar büyük memleketler arası muvaffakiyete sahip olan birinci Fransız dizisi olmasıyla gurur duyuyorum” Bununla birlikte Maurice Leblanc’ın kaleme aldığı Arsen Lupen serisi, kitabın diziye dönüştürülmesinin akabinde Amazon’da yok satanlar listesine girdi.

Bilmeyenler için gelelim dizinin konusuna. Dizi, işlemediği bir kabahatten ötürü babasını kaybeden Assane Diop’un babası ismine adalet arayışını ve intikam uğraşını ele alıyor. Diziyi Maurice Leblanc’ın yapıtıyla bağdaştıran nokta ise tam olarak şu : Bu kolay bir intikam planı değil. Assane Diop bu planı o denli ayrıntılı işliyor ki, küçükken okuyup etkilendiği Arsen Lupen yapıtını kendine ilham kaynağı olarak görüyor. Omar Sy’nin başrolde olduğu, direktör koltuğunda ise “The Transporter”, “The Incredible Hulk” ve “Now You See Me” sinemalarıyla tanınan Louis Letterier’in oturduğu diziyi tek bir oturuşta bitirdik. İzlerken kısımların arkası ardı kesilmedi, birinci dönem su üzere akıp gitti. Yer yer kendimizi “Hadi canım, yok artık! Buna kadar düşünmüş.” demekten alamadık. 5 kısımlık birinci dönemin çabucak gerisinden, yaz aylarında yayınlanması planlanan ikinci dönemi hepimiz iple çekiyoruz. Hazır bekliyorken, Lupin’i bitirdikten sonra kendinizi boşlukta hissetmeyin diye sizin için 4 sinema önerisi derledik.

Sihirbazlar Çetesi, 2013, IMDB 7.3/10

Bu sineması izleyecekseniz gözünüzü dört açın ve kendinizi dört sihirbazın akıl almaz şovlarına bırakın. “Mahşerin Dört Atlısı” ismiyle anılan sihirbazlar şovlarında yalnızca gösteri yapmakla kalmıyor, sahnede rastgele seçtikleri seyirciyi herkesin gözü önünde Paris’teki bankaya ışınlayarak oradan 3 Milyon Euro çalmasını sağlıyor. Haliyle FBI, gizemli grubun peşine düşüyor.

Sinemanın oyuncu takımında Jesse Eisenberg, Marc Ruffalo, Michael Caine ve Morgan Freeman üzere birbirinden kıymetli isimler yer alıyor. Bol gişeli iki sinemanın akabinde, serinin üçüncü sineması için hazırlıklara başlandı o denli ki sinemanın senaristi senaryoyla ilgili olarak, aşina olduğumuz karakterlerin dışında yeni isimlerle var olan öyküyü apayrı bir düzeye çıkartacaklarının sinyalini verdi. Eric Singer açıklamasında : “Now You See Me izleyiciyi şaşırtma ve meraklandırmaya çalışır. Daima tıpkı numaraları yapamazsınız. İllüzyonistler ve grubu ismine yeni sinema için özel şeyler hazırlıyorum” sözlerini kullandı. Sinemanın ne vakit vizyona gireceğiyle alakalı şimdi bir ayrıntı bilmiyoruz. Umarız en kısa vakitte bizlerle buluşur.

İtibar, 2006, IMDB 8.5/10

Hugh Jackmann, Christian Bale ve Scarlett Johansson’ın başrolü paylaştığı ve Christopher Nolan’ın direktörlüğü üstlendiği sinema, iki sihirbazın ortasındaki doyumsuz rekabeti işliyor. Robert Angier ve Alfred Borden İngiltere’de periyodun en ünlü sihirbazlarındandır. Robert Angier’ın eşi, yaptıkları bir şov esnasında feci bir kaza sonucu can verir ve Robert bundan Alfred’ı sorumlu tutmaktadır. Gerçekten bu olay, ikilinin ömür uzunluğu sürecek olan düşmalığının ve ortalarında oluşacak hırsın yalnızca başlangıcıdır.

Sıra geldi sinemayla ilgili farklı bilgilere! Sinemanın başrolünde yer alan Christian Bale’in dedesi vaktinde ünlü bir sihirbazmış lakin Bale çok küçükken vefat ettiğinden onunla tanışma bahtı hiç olmamış. Bunun yanında, ana karakterler Alfred Borden ve Robert Angier isimli iki sihirbazın isim ve soy isimlerinin baş harfini birleştirdiğimizde “abra” yani “illüzyon” sözü oluşuyor. En son olarak, sinema gerçekte iki kıymetli bilim insanı Nikola Tesla ve Thomas Edison’ın yaşadığı rekabetin bir yansıması niteliğinde. Sinemada bu ayrıntısı gösteren birçok olaya şahit olabilirsiniz. Bu bilgilerden sonra, IMDB’de gelmiş geçmiş en güzel sinemalar listesine ismini yazdıran bu sineması izlemeye hazırsınız!

Scoop, 2006, IMDB 6.6/10

2006 yılında vizyona giren Scoop’un senaristliğini ve direktörlüğü Woody Alllen’a ait! Scarlett Johansson ve Hugh Jackman sinemada bir arada yer alıyor ve doludizgin birbirine aşık olan iki çifti canlandırıyor. Sinemanın karakterlerinden Sondra Pransky, Amerika’da gazetecilik okurken sihirbazlık yapan Peter Lyman’ın bir suça ortak olduğunu öğrenir ve bunun üzerine, olayın ardındaki sır perdesini aralamak için Londra’ya sarfiyat. Fakat, seri katil olarak şüphelendiği Peter’ı görünce neler yaşayacağından habersizdir. Peter Lyman, karizmatik havasıyla Sondra’yı o denli tesirler ki genç bayan ondan şüphelenmekten yavaşça vazgeçer ve ikili etraflarını saran aşka teslim olur. Scarlett Johansson-Hugh Jackman ikilisinin oyunculuk performansı, sineması hayli zenginleştiriyor. İkilinin gözle görülen ahengi izlemeye değer!

Sihirbaz, 2006, IMDB 7.6/10

Sihirbazlık sinemalarının yükselişte olduğu 2006 yılının öne çıkan sinemalarından bir oburu ise : “The Illusionist” Edward Norton, Jessica Biel ve Paul Giamatti üçlüsünün yer aldığı takımda, çocukken aşık olduğu ancak kavuşamadığı bayana yıllar sonra rastlayan ve ona ulaşmaya çalışan bir sihirbazın öyküsü anlatııyor.

Eisenheim küçük yaşta sihirbazlığa merak salmış bir çocuktur. Yaşlı bir sihirbazdan öğrendiği tekniklerle bu alanda kendini geliştirmeye çalışmaktadır. Lakin bir gün Sophie ile tanışır ve hayatı değişir. Sophie, hoşluğuyla Eisenheim’i büyüler lakin ortalarında büyük bir mahzur vardır. Sophie bir düşestir. Eisenheim’in köyde büyümesi ikili ortasındaki bağarın kopmasına sebebiyet verir. Ortadan yıllar geçtikten sonra, Eisenheim’ın performansı esnasında ikilinin harika müsabakası sinemanın dönüm noktası olur. Düşes bir Prens’le evlenmesine günler kala, çocukluk aşkıyla nasıl bir kaçma planı uygulayacaktır?

Bu sorunun yanıtını merak ediyorsanız sineması çabucak izlemenizi öneririm. Son sahnede hayrete düşeceğinizin garantisini size veriyoruz.

Next, 2007, IMDB 6.2/10

Philip K.Dick’in “The Golden Man” isimli kısa öykülerinden uyarlanan sinema, aksiyon, bilimkurguyu ve sihirbazlık üçgenini tek bir hissede da birleştiriyor. Cris Johnson karakterine hayat veren Nicolas Cage, Las Vegas’ta olağan bir hayat süren ve sihirbazlık yaparak geçimini sağlayan bir adamı canlandırıyor. Meğer, onu herkesten ayıran bir yeteneğe sahip. Sihirbaz, gelecekte yaşanacakları tam 2.5 dakikalık müddetle görebiliyor. Bu yeteneğini fark eden FBI casusları, Cris’in peşini bırakmıyor ve onu nükleer bir terör saldırısını önlemek için saklı bir vazifeye davet ediyor. İstekli olmasa da kendini misyonun merkezinde bulan sihirbaz, terörislerin kız arkadaşını karşı tehdit olarak kaçırmasıyla büyük bir ikileme düşüyor. Cris kız arkadaşını mı yoksa Los Angeles halkını mı kurtaracak?

Patlamış mısırları hazırlayın ve kar eşliğinde, sımsıcak salonunuzda sinema keyfini doyasıya yaşayın. Şimdiden uygun seyirler dileriz!

Yazı: Zülal Ayyüce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir