ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYININ YARARLARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Zeytinden ve ağacından elde edilen eserleri, hem hoşluk hem de sıhhat alanında sık sık kullanılıyor. Artık de sizleri son vakitlerin gözdesi zeytin yaprağı çayı ile tanıştırmak istiyoruz. Bu mucizevi çay, tam da bu soğuk kış günlerinde gereksiniminiz olan şey! Zeytin yaprağı çayı nedir, yararları nelerdir ve nasıl hazırlanır? Diyetisyen Perihan Kılıç anlattı…

Zeytin yaprağı çayı nedir?

Ölümsüz Ağaç Zeytin “Bereket ve barışı temsil eden tanrıça Athena’nın armağanıdır.’’

Zeytin; A,D,E ve K vitaminlerini içerir. Zeytinin ve zeytinyağının faydalarına ek yaprağının da sıhhat açısından tesirleri bulunmaktadır. Zeytin yaprağının da biyoaktivitesi fazladır.

Zeytin yaprağı çayının yararları nelerdir?

Kalp-damar hastalık riskinin azalmasına ve yüksek tansiyonun düzelmesine yardımcı olmaktadır. Kan şekerini düşürücü tesiri vardır. Oleupoein içeriği nedeniyle antioksidandır. Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde ve ağrı kesici olarak da kullanılabilir.

Zeytin yaprağı çayı zayıflatır mı?

2013 yılında yapılan bir araştırmaya nazaran obeziteye neden olan insülin direnci üzerine olumlu tesiri saptanmıştır. Ödem atıcıdır lakin öbür bitki çaylarında olduğu üzere diüretik tesiri bulunmaktadır. Bu nedenle ek su tüketimine dikkat edilmelidir.

Zeytin yaprağı çayı virüslere karşı korur mu?

Zeytin yaprağının antioksidan özelliği vardır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve virüslere karşı müdafaaya yardımcı olur.

Zeytin yaprağı çayı günde kaç sefer içilmeli?

Zeytin yaprağı çayını aç yahut tok olmanız fark etmeden orta öğünlerde, kahvaltıda içebilirsiniz. Gün içinde 1-2 fincan tüketebilirsiniz.

Zeytin yaprağı çayı kimler tüketmemeli? Ziyanları neler?

Mide bulantısı ve kaşıntı üzere yan tesirler görülürse içilmemelidir. Öbür bitki çayları üzere fazla tüketimi karaciğer yetersizliğine sebep olabilir. Bu nedenle günde 2-3 kupadan fazla tüketilmemelidir. Birebir vakitte gebe ve emziren anneler, böbrek yetersizliği, mide sorunu ve kansızlığı olan şahıslar de içmemelidir.

Zeytin yaprağı çayı nasıl hazırlanır?

1 çay kaşığı kurutulmuş zeytin yaprağını 1 bardak kaynatılmış suya atıp demlenmesi için 5-10 dakika bekleyin. Süzdükten sonra çayınız hazır. Soğuk yahut sıcak tüketebilirsiniz. Konutta de kendiniz zeytin yaprağını kurutabilirsiniz.

YAZI: Diyetisyen Perihan Kılıç


Yeşil çay ile ilgili neler biliyoruz?


Aktioksidan zengini: Matcha çayı


Rezene çayı hakkında bilmeniz gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir