WOW İSTANBUL ŞENLİĞİ’NİN TEMASI: KENTTE BAYAN OLMAK

Bayanları destekleyerek, bayanların karşılaştığı zahmetleri ve daha eşit bir dünya için oluşturdukları tahlilleri görünür kılmayı hedefleyen WOW İstanbul Şenliği, ‘Şehirde Bayan Olmak’ ana temasıyla gerçekleşecek.

British Council ve Sabancı Vakfı işbirliği ile Türkiye’de, 5-6-7 Mart tarihlerinde düzenlenecek şenlikte, toplumsal cinsiyetin hayatlarımızı nasıl etkilediği Kent Hayatına İştirak, Kentin Görünmeyen Yüzü, Kentte Dayanışma alt temaları çerçevesinde ele alınacak. Dijital ortamda gerçekleşecek şenlikte, sanat ve sivil toplum alanlarından bayanların imza attığı çalışmalara yer verilecek. Kapsayıcı, kesişimsel, adil ve herkese açık bir platform misyonu gören şenlik bayanların sesini duyurmak için imkân yaratıp yeni fikirlerin doğmasına yer hazırlayacak.

Birinci kere 2010 yılında Londra’da WOW Vakfı Kurucusu ve Yöneticisi Jude Kelly CBE tarafından düzenlenen WOW Dünya Bayanlar Şenliği, bugüne dek altı kıtaya yayılarak, 70’ten fazla şenlikle 2 milyondan fazla iştirakçiye ulaştı.

Bu yıl Mart ayında, Dünya Bayanlar Günü’nü kutlamak hedefiyle WOW Şenlikleri İstanbul dışında Birleşik Krallık, New York, Nepal, Bangladeş, Pakistan, Tayvan ve Batı Avustralya’da da gerçekleşiyor.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı şenlik hakkında şöyle konuştu: ‘Sabancı Vakfı olarak, WOW – Dünya Bayanlar Şenliği İstanbul’u British Council iş birliğiyle Türkiye’de birinci defa düzenlemekten memnuniyet duyuyoruz. Şenlik, sivil toplum alanından ve sanat dünyasından 60’tan fazla kişi ve kurumun iştirakiyle, bayan hakları çabasında aktüel mevzuların tartışılacağı ve kazanımların kutlanacağı bir platform sunacak. Sivil toplum ve sanatkarları bir ortaya getiren şenlik bu yıl pandemi sebebiyle dijital ortamda gerçekleşecek; bu sayede daha çok bayana bu coşkulu sesi duyurma imkanına sahip olacak. Bayanın güçlü olmadığı bir toplumda gelişimden kelam edemeyiz. WOW İstanbul Şenliği de bu gücü destekleyen çok değerli bir buluşma. Pandemiyle geçen bir yılın akabinde bayanların karşı karşıya kaldığı eşitsizliklerin ve haklara erişimle ilgili problemlerin çok daha derinleştiğini gözlemlediğimiz bu süreçte birbirimizden ilham alacağımız, umutla dolacağımız bir buluşma olmasını temenni ediyorum’Güler Sabancı

Türkiye ve Birleşik Krallık’tan sivil toplum temsilcileri, akademisyenler ve sanatkarların bir ortaya geleceği ‘WOW Paneller’ kısmında, şenliğin alt temaları ele alınacak. ‘WOW Büyük Fikirler’ kısmında ise Türkiye’den, manileri ve sonları aşan bayanların cesaretlendiren öyküleri paylaşılacak.

Şenlik, Birleşik Krallık ve Türkiye’den, farklı disiplinlerde çalışan bayan sanatkarları da ağırlayacak. Birleşik Krallık’tan Selector Radyo, Serious Müzik ve MAYK Tiyatrosu iş birlikleri ile Birleşik Krallık’tan davet edilen ve British Council’ın ‘Kadın Sanatkarlar için Kültürde Bayan Gücü Takviye Programı’ ile Türkiye’den seçilen müzisyen ve şov sanatları profesyonellerinin, pandemi şartları nedeniyle seyirciyle buluşamamış üretimleri, ‘WOW Sesler’ ve ‘WOW Performans’ kısımlarında yer alacak. Şenlik kapsamında gerçekleşecek ‘WOW Konser’ kısımlarında; EFG Londra Caz Şenliği’ni düzenleyen Serious’un programlamasını yaptığı açılış konserinin yanı sıra, Türkiye’den müzisyenlerin performansları da yer alacak.

Müspet tertibiyle gerçekleşecek WOW İstanbul Festival’inde toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içinde oluşturulan ‘WOW Sivil Alan Dayanışma Atölyeleri’ çevrimiçi ve interaktif bir program ile iştirakçilerle buluşacak.

WOW İstanbul Şenliği, Erişilebilir Her Şey danışmanlığında herkes için daha erişilebilir olmayı hedefliyor. Şenlik yayınlarında, simultane Türk İşaret Lisanı çevirisi, Türkçe ve İngilizce altyazı çevirileri ve simultane Türkçe sesli çeviri yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir