ÇOCUKLUĞUMUZA SEYAHAT: EN DÜZGÜN 15 DISNEY SİNEMASI

Çocukken izlediğimiz Disney animasyon sinemaları son vakitlerde canlı aksiyon olarak tekrar çekiliyor. ‘Aladdin,’ ‘Aslan Kral,’ ‘Küçük Deniz Kızı’ ve ‘Mulan’ sinemaları derken, favori animasyon sinemalarımıza yeni bir bakış açısı ekleniyor. Hafta sonları yapacak yeni bir aktivite arıyorsanız, bir Disney sineması maratonuna ne dersiniz? Sabahtan akşama kadar battaniyenin altında Disney’in animasyon ve aile sinemalarını izlemek için daha gerçek bir vakit olamaz! Peri masallarından, büyüleyici Disney efektlerine kadar bu sinemalar sizi keyifli bir seyahate çıkarıyor. Her şeyi birinci hali ile sevenlerden yahut yalnızca çocukluğunuza nostaljik bir seyahate çıkmak isterseniz aşağıda içinizi ısıtacak Disney sinemalarını görebilirsiniz…

THE PARENT TRAP (1998)

Lindsay Lohan’ın ikiz kardeşler Halle ve Annie’yi canlandırdığı ‘Parent Trap’ sineması boşanan ve farklı kentlerde yaşayan ebeveynlerin küçükken birbirinden ayrılan ikizlerini anlatıyor. Biri Kaliforniya’da biri ise Londra’da yetişen ikiz kardeşler, yaz kampında yine karşılaşıyorlar.

MARY POPPINS (1964)

‘Mary Poppins’ sineması tekraren yapılmış olabilir fakat 1964’te Julie Andrews’un başrolde yer aldığı klasiği unutamayız. Tarihi referansları ve iç ısıtan öyküsü ile Banks ailesine sevinç ve büyü getiren Mary Poppins, bu sefer de sizin meskeninize gelmeye hazır!

THE PRINCESS AND THE FROG (2009)

Hepimizin hayali kurbağaları prense dönüştürmek değil mi? Klasik bir kıssaya farklı bir yorum katan Disney, 2009’da birinci Afrikalı-Amerikalı prensesi, Tiana’yı tanıtmıştı. Klasik bir romandan ilham alan ‘The Princess and the Frog,’ birebir vakitte New Orleans’ın güçlü kültür mirasına değiniyor.

MULAN (1998)

‘Mulan’ sinemasının canlı aksiyon sineması askıya alınmıştı, bu nedenle hafızamızı tazelemek için orjinal 1998 imali ‘Mulan’ animasyonunu isleyebilirsiniz. Genç Çinli bir kızın, erkek kılığına girerek savaşa gitmesini anlatan ‘Mulan’ sineması Disney’in en değişik öykülerinden biri olabilir.

THE PRINCESS DIARIES (2001)

Anne Hathaway ile Prenses Mia olarak tanıştığımız ‘Prenses Diaries’ serisinde tıpkı vakitte bir Disney vazgeçilmezi olan Julie Andrews da var! San Fransisco’da bir lise öğrencisi olan Mia, babasının kurgu ülke Genovia’nın hükümdarı olduğunu öğreniyor. Mia’nın olağan bir liseli kızdan prensese dönüşünü izlediğimiz ‘The Princess Diaries’ sinemasında favori sahnemiz merdivenlerden yataklar ile kaydıkları pijama partisi kısmı olabilir!

UP (2009)

Disney’in en duygusal animasyon sinemalarından biri olan 2009 imali ‘Up’ gözlerinizi dolduracak türden! İzleyenlere yaşlı bir çiftin öyküsünü anlatan ‘Up’ sinemasında bir sürü balon ve uçan bir mesken var.

101 DALMAÇYALI (1996)

Emma Stone’un yer aldığı ‘Cruella’ sinemasının fragmanı geçtiğimiz günlerde paylaşıldı! Sinemanın özgününe dönüş yapmak isterseniz, 1996’da Glenn Close’un Cruella de Vil karakterini canlandırdığı sineması izleyebilirsiniz. Close sayesinde neredeyse her Cadılar Bayramında gördüğümüz Cruella de Vil karakterinin Emma Stone ile birebir etkiyi sürdüreceğine eminiz.

TOY STORY (1995)

Neredeyse her sene bir ‘Toy Story’ sineması görüyoruz! Her keresinde da ödül merasimi döneminde taçlandırılan ‘Toy Story’ sinemasının birincisini ziyaret etme vakti. Pixar ve Disney’in ortak imali olan ‘Toy Story’ sineması hem Tom Hanks ve Tim Allen seslendirmesi hem de ikonik müzikleri ile öne çıkıyor. Çocukluk hayallerimizi ekrana taşıyan ‘Toy Story’ sinemasında tüm oyuncaklar canlanıyor!

MALEFICENT (2014)

Elle Fanning ve Angelina Jolie’nin başrolde oynadığı ‘Maleficent’ sinemasının ikincisi 2019’da çekilmişti. Klasik ‘Uyuyan Güzel’ öyküsünü ‘kötü karakter’ Maleficent’ın gözünden anlatan bu sinema serisi, Disney’in favorileri ortasında.

MONSTER’S INC (2001)

Çocukken yatağınızın altında bir canavar var diye korkuyor muydunuz? Şayet öyleyse, bu sinema ile canavarların gerçek olmasını dilemiş olabilirsiniz. Aklımızdaki canavarlardan çok daha sempatik olan ‘Monster’s Inc’ sineması karakterleri, çocukların endişelerini yenmelerini sağlayacak çeşitten.

ENCHANTED (2007)

Susan Sarandon, Patrick Dempsey ve Amy Adams’ın başrolleri paylaştığı ‘Enchanted’ sineması masal dünyası ile gerçek hayatı bir ortaya getiriyor. Üvey annesinden kaçmak için masal krallığından çıkan Prenses Giselle, kendini Manhattan’da buluyor!

POCAHONTAS (1995)

Gerçek bir öyküden uyarlanan ‘Pocahontas’ sinemalarının birincisi en etkileyicisi diyebiliriz. Müzikleri, manzaraları ve Pocahontas karakterinin özgür ruhu ile bizi etkileyen bu sinema, güçlü bir kızın kıssasını anlatıyor.

RATATOUILLE (2007)

Madem hepimiz bu devirde şef olduk… O vakit Fransız mutfağının vazgeçilmezi olan ratatouille yemeğini yaparken ‘Ratatouille’ izleme vakti. Bu animasyon sinemasında ünlü bir Fransız şef olmaya kararlı olan fare Remy, insan dostu ile yemek eleştirmenlerini etkilemeye çalışıyor.

LADY AND THE TRAMP (1955)

Disney’in en ikonik animasyon sahnelerinden biri iki köpeğin spagetti yerken öpüşmesi olabilir! Toplumsal medyada hala paylaşılmaya devam edilen bu manzara, ‘Lady and the Tramp’ sinemasına ilişkin. Sahipleri Jim ve Darling bebek sahibi olduktan sonra kendini unutulmuş hisseden Lady, meskene bir de kedi alındıktan sonra kaosun hatalısı oluyor. Sokaklarda gezmeye çıkan Lady, Tramp ile tanışarak farklı bir dünya keşfediyor.

SAVING MR. BANKS (2013)

Son sinema teklifimizde Disney sinemalarını mümkün kılan Walt Disney’i öne çıkarmak istiyoruz! Emma Thompson ve Tom Hanks’in başrollerde olduğu ‘Saving Mr. Banks’ sinemasında muharrir Pamela Travers’ın Los Angeles’a giderek Walt Disney ile tanışması anlatılıyor. ‘Mary Poppins’ öyküsünü sinemaya uyarlamakta ısrarcı olan Travers, Walt Disney’i ikna etmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir