ASHLEY GRAHAM BEDENİ HAKKINDA KONUŞMAKTAN “NEFRET” EDİYOR

Ashley Graham, yalnızca bedeninin etrafında dönen konuşmalardan hoşlanmadığını söyledi. Bu durumu erkeklerin asla yaşamayacağını söyleyen Graham, WSJ ile yaptığı röportajda, erkeklerin bu konuşmalar ile karşılaşmayacağını bilse de bedeni hakkında konuşmaya devam ettiğini ekledi. “Sürekli bedenim hakkında konuşmak zorunda olmamdan nefret ediyorum zira erkeklerin bu türlü bir şey yapması gerekmediğini biliyorum,” diyen Graham, “Ama beni vücudum hakkında konuşmaya motive eden şey, küçüklüğümde bedeni hakkında konuşan kimsenin olmaması. İşte bu yüzden Instagram’daki ‘mükemmel’ fotoğrafları sevmiyorum,” diye ekledi.

“Fotoğraflarımı gerçek ve işlenmemiş tutmaya çalışıyorum zira insanların selülitleri, sırt yağları, çatlakları olan bayanlar olduğunu bilmelerini istiyorum… Hangi terimi tercih ederseniz edin, çok fazla kıvrımlı, plus-size, şişman bayan var,” diyen Graham, kendisine hangi terimi tercih ettiği sorulunca yalnızca “Bir bayan,” demenin kâfi olduğunun altını çizdi.

Bir insanın vücudunu tanımlarken ‘plus-size’ terimine olan negatif hisleri hakkında daha evvel de konuşan Graham, “Plus-size sözleri bayanlar ortasında ayrımcılık yaratıyor. Plus-size sözlerini kullandığınız vakit birçok bayanı kategorileştiriyorsunuz: ‘Düzgün beslenmeyenler,’ ‘yeteri kadar idman yapmayanlar,’ ‘bedenine bedel vermeyenler,’ ‘özgüvensizler,’ ‘kendini beğenmeyenler.’ Ve dürüst olmak gerekirse saydıklarım gerçek değil,” demişti. 2015’te TEDX konuşmasında da ‘plus-size’ kullanımı hakkında konuşan Graham, “Moda bölümü ısrarla beni ‘plus-size’ diyerek tanımlıyor fakat bunu yalnızca ‘benim bedenim’ olarak düşünmek istiyorum. Kıvrımlı modeller gün geçtikçe daha çok ‘plus-size’ kullanımına karşı gelmeye başladı. Biz kendimize istediğimiz şeyi söylüyoruz—kadınlar, beden biçimimiz de kendimize özel,” demişti.

Geçtiğimiz sene Ocak ayında eşi Justin Ervin ile birinci bebekleri Isaac’i dünyaya getiren Graham, son vakitlerde anne olmanın gerçekleri hakkında konuşuyor ve doğum sonrası bedenindeki çatlak izlerini Instagram’dan paylaşmaktan çekinmiyor. Doğum sonrasında değişen bedeni hakkında da konuşan Graham, “Hala hamileliğim öncesine nazaran 11 kg fazlam var. Karantina devrinde kilo veren biri tanımıyorum. Ve bu nedenle karantina periyodunda hamilelik kilolarınızı vermeye çalışmak baştan kaybetmek üzere bir şey,” demişti. YouTube kanalı üzerinden de bu mevzuya değinen Graham, “Post-partum kilo gayesine yetişmeme gerek yok, bu büsbütün bir saçmalık,” diyerek yeni annelerin kilo vermeye değil, dünyaya getirdikleri bebeklerinin sıhhatine ağırlaşmaları gerektiğini vurgulamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir