INFLUENCER SOHBETLERİ: SARAH DENİZ COLEMAN

‘Sarah Made Me Do It’ blogu ile bilinen, müzik ve moda bahislerine ağırlaşan Sarah Deniz Coleman bize ‘influencer’ yaşantısının bilinmeyenlerini anlattı. Londra’da yaşayan Sarah Deniz Coleman ile yaptığımız tarz ve moda üzerine keyifli sohbetimizi aşağıda görebilirsiniz…

Blogunuza nasıl başlamaya karar verdiniz? Spontane mi gelişti yoksa her vakit bir ‘influencer’ olmak istemiş miydiniz?

Sarah Deniz Coleman: Aslında hiç düşünmemiştim bu kadar ilerleyip bunu iş olarak yapıcağımı, yalnızca günlük kıyafetlerimi paylaşmaya başladım ve vakitle sadık bir takipçi kitlesi oluştu ve iş imkanları gelmeye başladı. Bu işten zevk alarak yapmaya başladığım için fark etmeden hoş bir platform oluştu.

’Influencer’ sizin için ne manaya geliyor? Kendinizi influencer olarak tanımlar mısınız?

Sarah Deniz Coleman: Aslında bu kelimeyi tam olarak hakikat bulmuyorum zira benim işim yalnızca insanları ikna edip eser almalarını sağlamak değil. Bence ilham veren, yaratıcı ve müspet tesiri olan şahısların inandırma gücü de oluyor. Bu yüzden takipçiler bize ve seçimlerimize güveniyorlar. Bu noktada yaratıcı tarzımızı müdafaamız çok kıymetli. Influencer olmak demek her iş birliği yapmak isteyen markayı giyip link bırakmak değil, şayet kendi çizginizi kaybederseniz bir mühlet sonra takipçilerin itimadı de gidiyor. İş birliği ve özgün tarz istikrarını düzgün ayarlamak gerektiğine inanıyorum.

Influencerl’arın hayatı hakkında gerçek bilinen bir yanlışı açıklayacak olsanız?

Sarah Deniz Coleman: “Çok şanslılar, bir sürü armağan geliyor!” İkram aldığımız gerçek ancak bunun ardında ne kadar çalışma olduğunu kimse görmek istemiyor. Her gün değişik içerik yaratmak, motivasyon bulup fotoğraf ve görüntüler hazırlamak kolay değil. Bazen kalkıp bugün eşofman giyip oturacağım demek istesem de, motive olup saç, makyaj, kıyafet hazırlayıp, tekrar takipçilere olan hürmetimden daima etkin olmaya çalışıyorum. Markalar bize PR ikramları veriyor lakin bu bir sorumluluk yaratıyor ve birçok vakit para almadan eser tanıtıyoruz. Daima yaratıcı içerik hazırlamak yorucu bir iş aslında. Alışılmış ki şanslı hissediyorum zira inanılmaz beşerlerle tanışma ve çalışma fırsatı buldum lakin hiçbir şey göründüğü üzere kolay değil. Bazen bir kare fotoğraf için 2 saat hazırlık yapmak gerekiyor.

Kıyafetlerinizi nasıl seçiyorsunuz? Trendleri takip eder misiniz yoksa farklı bir gardırobunuz mu var?

Sarah Deniz Coleman: Trendleri takip ediyorum ve beğendiğim trend modülleri olunca alıp kendi tarzıma yorumluyorum lakin her trend bana uyacak diye de bir şey kelam konusu değil alışılmış. Kimi markalar çok tanınan olsa da kendime yakışacağını düşünmediğim bir şey almam, bilhassa son vakitlerde büyük markalar birçok influencer ile birebir anda eseri tanıtmaya başlıyor ve herkes tıpkı çanta ya da ayakkabı ile fotoğraf paylaşıyor. Hepimiz tesir altındayız aslında lakin seçici olmak gerekli. Benim için, günlük kıyafet seçerken rahat olmak çok değerli, kıyafeti ben giymeliyim, kıyafet beni giydiği vakit yanlış seçim olduğunu anlıyorum.

Bu dönem en çok denemek istediğiniz trend nedir?

Sarah Deniz Coleman: Bu dönem, pandeminin tesiri ile daha rahat kıyafetler tercih etmeye başladık. Bahar periyodunda yeniden bol paça pantolonlar, hafif rahat elbiseler, bol gömlekler çok fazla ön planda olacak. Ben her vakit şıklık ve konforu birebir anda yansıtan kıyafetleri seviyorum.

Günlük tarzınızın olmazsa olmazı nedir? “Bununla asla yapamam,” dediğiniz bir kesim var mı?

Sarah Deniz Coleman: Bunsuz asla yapamam dediğim kesim: denim. Pantolon, ceket, şapka, çanta ve hatta ayakkabı… Denim her şey ile inanılmaz hoş duran bir kumaş. Ne giydiğim fark etmiyor, her vakit kesinlikle üstümde denim bir kesim görmek mümkün.

Şimdilerde herkes Instagram’da takipçi kitlesini büyütmek istiyor. Verebileceğiniz tüyolar var mı? Rastgele biri ‘influencer’ olabilir mi?

Sarah Deniz Coleman: Bu hususta ben biraz daha eski başlıyım, doğal olmayan bir yolla takipçi gelmesinin bir faydası olduğunu gerçekten düşünmüyorum. Daha az takipçisi olmasına karşın milyonlarca takipçisi olan şahıslardan çok daha tesirli bir sürü influencer var. Takipçi satın alma olayına çok karşıyım hatta bu sebepten birçok kişiyi takip etmeyi bıraktım, zira palavradan para verip takipçi sayısını artırıp markalarla iş birliği yapmanın ne hakikat, ne de etik olduğuna inanıyorum. Hoş paylaşımlar yapıp değişik kanallarda ‘repost’ edilmek daha fazla kişinin sizin hesabınızı görmesini sağlıyor ve en doğal büyüme prosedürlerinden biri. Ayrıyeten ‘give-away’ promosyonları ve nizamlı içerik üretip yanlışsız hashtag’leri kullanmak da kıymetli. Evvelce bahsettiğim üzere bu işi yapabilmek için istikrarlı olmak ve ilham verici paylaşımlar yapmak çok kıymetli, şayet çalışma isteği ve azim varsa doğal ki herkes deneyebilir. Unutmadan bir de hakikaten biraz oburlarının fikirlerine karşı umursamaz olmanız gerekli, zira toplumsal medyada herkes çok uygun niyetli değil, insanların acımasız tenkitleri de oluyor. Her şeye üzülen bir yapınız varsa bu iş çok yıpratıcı gelebilir.

En son alışverişinizde neler aldınız?

Sarah Deniz Coleman: En son iki tane Dior Caro çantası aldım. Bir müddet bir şey almayı düşünmüyorum!

Bize klasik bir gününüzü anlatır mısınız?

Sarah Deniz Coleman: Olağan vakitlerde rutinim farklı doğal, o yüzden bu anlattığım gün yarı gerçek olacak. Günümün değişmeyen birkaç şeyi sabah köpeklerimle yürüyüşe gidip kahve almak, günlük sporum. Öğlenden sonra ise toplantılar ve günlük sokak tarzı çekimlerim oluyor. Ne yazık ki Aralık başından beri Londra karantina durumunda, her yer kapalı ve arkadaşlarımızla bile bir ortaya gelmemiz yasak. Umarım bahar periyoduyla birlikte her şey daha düzgün olur ve tüm dünyada bu pandemi süreci biter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir