YEMEK PİŞİRMEK KONUTUNUZUN HAVA KALİTESİNİ NASIL ETKİLİYOR?

Bilhassa pandemi nedeniyle konutlarımızdan dışarı çıkamadığımız, pak ve sıcak havaya muhtaçlık duyduğumuz bu günlerde, vakit geçirmek için yeni aktivite arayışlarına giriyoruz. Yemek pişirmek gibi… Pekala yemek pişirmenin iç yer hava kalitesine tesirinin ne kadar farkındayız? Dyson Türkiye bu meseleye eğilerek, düzenlediği djital aktiflikle yemek pişirirken oluşan gazların iç yer hava kalitesi üzerindeki tesirlerine ve konutumuzda soluduğumuz havanın ehemmiyetine dair çarpıcı bilgiler paylaştı. Ünlü Şef Somer Sivrioğlu’nun keyifli sohbeti ve canlı yayında yaptığı yemek tanımıyla renklenen aktifliğe, Dyson’ın merkezi Malmesbury’den canlı yayınla bağlanan Dyson Tasarım Mühendisi Sam Taylor, yemek yaparken maruz kaldığımız kirleticilerden ve uygulayacağımız kolay ipuçlarıyla hava kalitemizi nasıl iyileştirebileceğimizden bahsetti.

Dyson Tasarım Mühendisi Sam Taylor bu bahse dikkat çeken açıklamasında «Mutfakta kullandığımız prosedürler, gereçler ve aletleri değiştirerek oluşan hava kirliliğini azaltmamız mümkün. Fırın üzere pişiricilerin, mutfağımıza gerçek halde kurulduğundan ve havalandırıp bakımının yapıldığından emin olun. Mümkün olduğunca elektrikli pişiricileri tercih edin, fazla yağlı yiyecekler daha çok kirlilik üretme eğiliminde olduğundan mümkünse daha yağsız et kullanın, kızartma yahut ızgara üzere yağ bazlı pişirme yerine haşlama yahut buharda pişirme üzere su bazlı pişirme yolunu tercih edin. Pişirirken, kirliliği en aza indirmek için sıcaklığı düşürmeye çalışın. Kızartma yapıyorsanız, az kirletici özellikli kızartma yağı kullanın» dedi.

Yiyeceklerin pişirilme hali mutfaktaki hava kirliliğini etkileyebiliyor. Yiyecekleri ızgara yapmak ve kızartmak üzere yağ bazlı pişirme formülleri, daha ince parçacıklar ürettiğinden haşlama yahut buharda pişirme üzere su bazlı pişirme sistemlerinden daha kirletici olabiliyor. Yemek pişirmede kullanılan yağ çeşidi de kirletici düzeylerini etkileyebiliyor ve genel olarak daha yüksek duman sıcaklığına sahip yağlar daha düşük düzeylerde partikül unsur üretiyor. Araştırmalar, zeytinyağının en berbat hatalılardan biri olduğunu ve en yüksek partiküllü hususları hür bıraktığını gösteriyor.

Tüm bunların yanı sıra, pişirme sırasında kullanılan ısıtıcı aletler de hava paklığını ziyadesiyle etkiliyor. Fırınlar, 2001 California Hava Kaynakları Şurası araştırmasına nazaran en büyük kirlilik nedenlerinden. Bilhassa yiyecek atıkları fırın içerisinde yandıkça, potansiyel olarak ziyanlı partikül husus konsantrasyonları, Azot Dioksit (NO2), karbon monoksit ve formaldehit, mutfak havasına salınıyor. Tekrar araştırmalara nazaran, Azot Dioksit (NO2) düzeylerinin elektrikli sobalar yerine gazla pişirilen konutlarda daima olarak daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Elektrikli sobalar, gazla çalışan muadilleri kadar hava kirliliği üretmeyebiliyor, lakin yakıttan bağımsız olarak ocakta pişirilen yiyeceklerden havaya partikül husus yayıyor.

Rahatsız Edici Yemek Kokularına ve Hava Kirliliğine Elveda!

Dyson hava temizleyicileri, bu kirleticileri yakalayıp yok etmeye yardımcı olarak odanın etrafına temizlenmiş hava yayıyor. Dyson’ın çift katmanlı filtrasyonu, HEPA sertifikalı bir partikül filtresini, gaz emilimini artırmak için Tris ile kaplanmış, hayli tesirli bir etkin karbon filtresiyle birleştiriyor. Bu çift fonksiyonlu filtre, hem havadaki koku kaynağının hem de kokunun iç yerden uzaklaştırılmasını sağlıyor. Dyson Pure Hot+Cool™ hava temizleyici fan, iç alandaki alerjen ve ziyanlı hususları tespit ediyor. HEPA filtresi sayesinde 0,1 mikron boyutundaki ziyanlı partiküllerin bile yüzde 99,95’ini hapsediyor. Havadaki ziyanlı gazları otomatik olarak algılayarak gerçek vakitli olarak raporluyor. İstikrarlı bir hava akışı için Air Multiplier™ teknolojisi kullanan eserler termostat ısı denetimiyle otomatik olarak odayı gaye sıcaklıkta tutuyor. Odanın her yerinde denetim sağlamak için havayı karıştırıp dağıtarak temizlenen havanın yayılımı için güçlü bir hava akışı yaratıyor. Bulunduğu ortamı kışın ısıtıyor, yazın serinletiyor.

Mutfağınızı Basitçe Temizleyin, Yalnızca Yemek Yapmaya Odaklanın!

Dyson teknolojisi, her yeri çarçabuk temizlemeye imkan tanıyan hafif, kablosuz süpürgeleriyle yemek pişirme sürecinize eşlik ederek, mutfağınızın pak ve hijyenik kalmasını sağlıyor. Dyson’ın kablosuz süpürgeleri birçok farklı başlık seçeneğiyle, en yüksek raflardan, yerdeki en taban köşelere kadar rahatlıkla ulaşabiliyor. Yaptığınız yemeğin kırıntılarını ve kirlerini anında temizleyerek gönül rahatlığıyla yemek yapmanıza yardımcı oluyor. Dyson’ın en akıllı ve en güçlü kablosuz süpürgesi Dyson V11™, özel dijital motorundan aldığı güçle çalışıyor. 6 katmanlı filtre sistemi sayesinde polen, bakteri, küf, toz akarı döküntüleri ve evcil hayvan kepeği üzere ince toz parçacıklarını yakalamada epeyce tesirli olan eser, 0,3 mikron kadar küçük partikülleri yüzde 99,99 oranında hapsediyor. Kablosuz teknolojisiyle konutunuzun her köşesini kolaylıkla temizlemenizi sağlayan süpürgenin LCD ekranı; seçilen güç modunu, kalan çalışma müddetini, filtre bakımı zamanlamasını da anlık göstererek meskeninizde akıllı paklığın keyfini yaşatıyor. Çift takılıp çıkarılabilir pil ekibi, makinenin çalışma müddetini 120 dakikaya kadar uzatıyor ve kesintisiz paklık garantisi veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir